agencja-celna
6 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Czym zajmuje się agencja celna?
5 (100%) / 2 głosów

Czym zajmuje się agencja celna?

Agencja celna bywa mylona z urzędem celnym. Warto znać różnice między tymi dwoma podmiotami. Choć oba działają w obszarze transportu międzynarodowego, importu i eksportu, ich zadania są odmienne. Czym zajmuje się agencja celna i jakie usługi świadczy swoim klientom? Jaką pomoc można uzyskać w agencji celnej i kto korzysta z jej usług? Dowiesz się tego poniżej!

Czym jest agencja celna i jakie są jej zadania?

Podmioty zajmujące się handlem i transportem międzynarodowym funkcjonują w wielu systemach prawnych jednocześnie. Sprawne poruszanie się między nimi wymaga dużej wiedzy, bo i formalności jest niemało. Każde państwo pilnie kontroluje wszystko, co opuszcza jego obszar albo jest do niego wwożone. Stąd mnogość procedur celnych. Ich niedopilnowanie lub np. błędy w dokumentacji mogą okazać się bardzo kosztowne. Dlatego wiele firm decyduje się na współpracę z agencją celną.

Agencja celna reprezentuje swojego klienta przed urzędem celnym, a także dba o to, aby dokumentacja była pełna i poprawna. Dokonuje zgłoszeń celnych i pilnuje tego, aby wszelkie dokumenty były składane terminowo, a opłaty odpowiednio naliczone i wpłacone na czas. Agencja bierze więc na siebie również kwestie finansowe związanymi z importem i eksportem, czyli m.in. podatki oraz opłaty celne. Agencja uprawiona przez klienta może też dokonywać odpraw celnych w imporcie, eksporcie i tranzycie.

Agencja celna może być także podmiotem doradczym – specjaliści są w stanie wyjaśnić zawiłości formalne i podpowiedzieć najlepsze rozwiązania w nieraz niełatwych sprawach związanych z przepisami celnymi. Czy warto nawiązać taką współpracę?

Zalety współpracy z agencją celną

Wiele przedsiębiorstw zajmujących się handlem międzynarodowym korzysta z usług agencji celnych, takich jak np. Latis Logistic. Dzięki temu firma może zająć się tym, po co została założona – czyli zarabianiem na imporcie, eksporcie lub przewozie towarów. Kwestie formalne pozostają po stronie agencji celnej, która jako wyspecjalizowany podmiot zajmuje się procedurami celnymi znacznie sprawniej. Minimalizuje to ryzyko błędu w dokumentacji, opóźnienia czy innych problemów, które mogą słono kosztować.

Delegując formalności poza firmę, można zrezygnować z zatrudniania osób zajmujących się kwestiami celnymi, a przy tym mieć pewność kompleksowej i sprawnej obsługi. Jest to komfort nie do przecenienia.

Kolejna korzyść wynika z faktu, że podmioty świadczące usługi agencyjne nie ograniczają się jedynie do nich, lecz uzupełniają ofertę m.in. o spedycję. To pozwala przenieść całą organizację transportu na barki wyspecjalizowanej firmy.