firma-IT
22 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Czym zajmują się firmy informatyczne?
5 (100%) / 1 głosów

Czym zajmują się firmy informatyczne?

W dzisiejszych czasach wszystkie procesy zachodzące w firmach mają swoje odzwierciedlenie w postaci danych elektronicznych. Komputery są wykorzystywane na wszystkich poziomach pracy przedsiębiorstwa, od księgowania pojedynczych transakcji kupna i sprzedaży, przez zarządzanie przepływem dostaw czy pracą poszczególnych zespołów, po przechowywanie danych pracowników.

Działalność gospodarcza bez informatyki jest niemożliwa

Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa i profil jego działalności, każda firma potrzebuje dostępu do nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Automatyzacja rozmaitych procesów znacznie upraszcza i przyspiesza wykonywanie zadań, zmniejsza ryzyko strat w firmie, co przekłada się na koszty jej funkcjonowania – mówi ekspert z Set IT.

Nie należy zapominać, że prowadzenie elektronicznej ewidencji księgowej oraz rozliczenia online są obecnie wymogiem w komunikacji z Urzędem Skarbowym i innymi jednostkami instytucjonalnymi. To wszystko oznacza, że nawet najbardziej konserwatywni przedsiębiorcy po prostu muszą wdrażać w swoich firmach rozwiązania IT.

Outsourcing usług IT

Konieczność stosowania rozwiązań informatycznych w firmach wymusza na przedsiębiorcach dokonanie wyboru między budową własnych działów IT, co wiąże się z zatrudnianiem specjalistów i sporymi nakładami finansowymi, a doraźną lub stałą współpracą z zewnętrznym dostawcą takich usług.

Opłacalność obu rozwiązań zależy przede wszystkim od branży, w jakiej działa konkretne przedsiębiorstwo. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie ma doświadczenia w obszarze IT, najbezpieczniejszym, a zarazem najkorzystniejszym sposobem jest skorzystanie ze wsparcia i opieki informatycznej profesjonalistów.

Zadania firm informatycznych

Firmy informatyczne oferują swoim klientom bardzo szeroki wachlarz usług, które każdorazowo powinny być dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. Podstawowym zadaniem dostawcy usług IT jest bieżąca opieka nad zasobami informatycznymi obsługiwanej firmy, zaś jeśli takich rozwiązań klient jeszcze nie ma, firma informatyczna dobiera je i wdraża.

W zakres takich usług może wchodzić np. instalacja serwerów czy dobór odpowiedniego oprogramowania ERP (czyli systemu służącego do planowania zasobami przedsiębiorstwa) i CRM (a więc systemu do zarządzania procesami zachodzącymi na kolejnych etapach realizacji zleceń i relacjami z klientami).

Firma IT z jednej strony dostarcza więc niezbędnych rozwiązań (fizycznego sprzętu i wspierającego go oprogramowania), z drugiej zaś czuwa nad jakością i bezpieczeństwem ich funkcjonowania. Szczególnie istotne jest właśnie bezpieczeństwo danych przechowywanych w przedsiębiorstwie, zwłaszcza w kontekście wrażliwych dokumentów finansowych i informacji o kontrahentach. Outsourcing IT daje najlepszą gwarancję uniknięcia nieprzyjemnych zdarzeń skutkujących utratą lub wyciekiem takich informacji.

Niektóre firmy informatyczne dodatkowo proponują swoim klientom szerszy zakres usług, obejmujących np. projektowanie stron www. Szukając partnera, który będzie obsługiwał twój biznes w zakresie IT pamiętaj, by wybierać firmę z dużym doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku.