kawalerka
24 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Czym się kierować przy zakupie kawalerki?
5 (100%) / 2 głosów

Czym się kierować przy zakupie kawalerki?

Często na pierwsze mieszkanie wybierana jest kawalerka. Podyktowane jest to zarówno możliwościami finansowymi (młodej osoby często nie stać na zakup większego mieszkania), jak i potrzebami (osoby dopiero usamodzielniające się często nie mają rodziny ani partnerów). To duży wydatek i duża zmiana w życiu. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Po pierwsze – dogodna lokalizacja!

Lokalizacja to punkt, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie każdego mieszkania – nie tylko kawalerki. Wnętrze zawsze można dostosować do swoich potrzeb, ale otoczenia nie. Dlatego najbliższa okolica – sklepy, węzły komunikacyjne, przystanki, apteki, tereny rekreacyjne, lokale gastronomiczne i usługowe, ośrodki kulturalne – musi być wybrana z namysłem.

Od lokalizacji zależy komfort życia codziennego. Ona decyduje, ile czasu spędzimy w drodze z i do pracy. Długie dojazdy są uciążliwe i zabierają cenny czas. Podobnie jest ze źle zorganizowaną infrastrukturą – brak miejsc parkingowych czy mało przestrzeni między budynkami na dłuższą metę będą uciążliwe.

Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest charakter osiedla – jest ono nastawione na rodziny z dziećmi czy zapracowanych singli? To będzie wpływało na atmosferę panującą w okolicy, dźwięki dochodzące zza okna i relacje sąsiedzkie. Dlatego wybór miejsca, w jakim zamieszkamy, jest niekiedy ważniejszy niż wybór konkretnego lokalu.

Po drugie – metraż kawalerki

Kawalerka z założenia jest niewielka. Jest jednak spora różnica między lokalem o powierzchni 20 m2 a takim, którego metraż to 30 m2. Dodatkowe 10 m2 sprawi, że kawalerka będzie przestronniejsza, bardziej ustawna i komfortowa. Dostawienie drugiego łóżka w razie przyjazdu gości nie będzie problemem, podobnie jak przechowywanie rzeczy czy swobodne poruszanie się po kuchni. Jest też druga strona medalu…

Osoby kupujące kawalerkę często mają ograniczony budżet – mówi specjalista z firmy Graz Deweloper. – To najczęściej młodzi ludzie, którzy nie dysponują jeszcze znacznym kapitałem. Szukają oszczędności. Każdy dodatkowy metr podnosi cenę mieszkania. W przypadku kawalerek dysproporcje są znaczne: kawalerka 30-metrowa jest o ponad 30% droższa od 20-metrowej. Przy większych mieszkaniach ta dysproporcja nie jest aż tak wyraźna, bo między cenami 90-metrowego i 100-metrowego mieszkania różnica to około 10%.

Po trzecie – Twoje potrzeby i możliwości

Zanim kupisz kawalerkę, musisz zastanowić się dokładnie, czego chcesz i na co Cię stać. Najczęściej te dwie sprawy dzieli przepaść, ale warto dążyć do kompromisu. Jeżeli jesteś typem domatora, dodatkowa przestrzeń będzie dużym plusem. Jeżeli zaś w domu głównie śpisz, jadasz na mieście, a czas spędzasz poza czterema ścianami, duża kawalerka będzie droga – niewspółmiernie do subiektywnej wartości, jaką wniesie do Twojego życia. W takim przypadku lepiej zainwestować w mniejsze mieszkanie w dobrej lokalizacji, która umożliwi Ci sprawną komunikację między ulubionymi miejscami.