ubezpieczenie-na-zycie
7 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na życie?
5 (100%) / 2 głosów

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Wybór ubezpieczenia na życie powinien być starannie przemyślany. Jest to przecież polisa, stanowiąca pieniężne zabezpieczenie dla rodziny ubezpieczonego. Wielość ofert sprawia, że nie jest łatwo wybrać odpowiednią propozycję. Czym się kierować? Jakie atuty ubezpieczenia powinny nas skłonić do podpisania umowy? Sprawdźmy, co w tym przypadku jest najważniejsze.

 Suma ubezpieczenia na życie

Podstawową kwestią jest oczywiście suma, na jaką zostaniemy ubezpieczeni. Kwota podana w informacji na temat polisy zostanie wypłacona członkom rodziny po naszej śmierci. Jeśli jesteśmy jedynymi żywicielami, jej wysokość jest bardzo istotna. Nawet, kiedy partnerka/nasz partner również pracuje, nasze odejście będzie ogromnym ciosem. Pieniądze, które po nas zostaną, powinny im wystarczyć na miesiące, których potrzebują  na pogodzenie sobie ze stratą. Suma ubezpieczenia może wynosić nawet 100 000 zł, dlatego warto poszukać najlepszych ofert. Pieniądze nie ukoją żalu, ale pomogą wrócić do normalnego życia.

Zakres ubezpieczenia na życie

Drugim zagadnieniem mającym znaczeniem podczas wyboru ubezpieczenia na życie jest jego zakres. Czy wypłata środków z polisy jest możliwa jedynie w przypadku zgonu? Można wykupić dodatkowy zakres ochrony i otrzymać wsparcie finansowe również na wypadek powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu, operacji czy poważnego zachorowania.

Ponadto ubezpieczenie może obejmować nie tylko osobę, która zawiera umowę ubezpieczenia, ale też małżonka, dziecko własne i przysposobione, pasierba, rodziców ubezpieczonego, rodziców małżonka, ojczyma oraz macochę.

Możliwość rozszerzenia zakresu polisy

Sprawdzając warunki umowy, zweryfikujmy możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia na życie. Może się okazać, że w międzyczasie chcielibyśmy rozszerzyć ochronę o umowy dodatkowe – czy będzie to możliwe? Możemy też chcieć zmienić sposób opłacania składek lub zwiększyć sumę ubezpieczenia. Ubezpieczyciel powinien nam zapewniać takie ewentualności i poinformować nas o nich w dniu zawarcia umowy – dodaje nasz ekspert z Multiagencji ubezpieczeniowej HRJ Faktor.

Wysokość i sposób opłacania składki ubezpieczenia na życie

Nie zapomnijmy zwrócić uwagę, ile będzie wynosić składka i w jaki sposób opłacamy ubezpieczenie. Zacznijmy od pierwszej kwestii. Wysokość składki jest uzależniona nie tylko od sumy ubezpieczenia, ale też zakresu ochrony czy wieku osoby ubezpieczanej. Jeśli zaś chodzi o sposób opłacania składek, tutaj możemy wybrać między uiszczaniem składek miesięcznie lub kwartalnie, półrocznie czy rocznie. Musimy samodzielnie zadecydować, jaka metoda płatności będzie dla nas najlepsza. Mając na uwadze niniejsze kwestie, wybór ubezpieczenia na życie na pewno będzie rozsądny.