uklad-centralnego-smarowania
26 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Czym się kierować przy wyborze sterownika do układu centralnego smarowania?
5 (100%) / 2 głosów

Czym się kierować przy wyborze sterownika do układu centralnego smarowania?

Sterowniki do układów centralnego smarowania to elementy, które kierują ich poprawną pracą. Aby układy były w pełni sprawne i dostarczały właściwe ilości smaru w odpowiednim czasie, konieczny jest dobrze dobrany sterownik – gwarantuje on bowiem odpowiednią pracę maszyn i bezpieczeństwo ich użytkowania. Jak właściwie dobierać sterowniki do układów centralnego smarowania, aby dobrze pełniły one swoją funkcję?

Sterowniki do układów centralnego sterowania – zastosowanie oraz parametry

Sterowniki do układów centralnego smarowania dobierane są w zależności od typu układu. W sprzedaży dostępne są zarówno sterowniki przystosowane do kierowania pracą układów progresywnych, układów dwuliniowych, wyporowych, obiegowych, jak i układów smarowania łańcuchów mgłą powietrzno-olejową MQL. Ich dystrybucją zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak np. poznańska firma Układy Centralnego Smarowania Sp. z o.o.

Sterownik, aby właściwie pełnił swoją funkcję, musi być więc dostosowany do rodzaju naszego układu. Przede wszystkim powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami technicznymi oraz mieć funkcje, które zapewnią poprawną obsługę danego typu układu centralnego smarowania. Przed zakupem upewnijmy się więc, czy wybrany sterownik jest przystosowany do pracy z naszym układem smarowania. Pamiętajmy, że każdy rodzaj systemu smarowania ma charakterystyczne dla siebie fazy pracy, parametry oraz czujniki. Każdy z sygnałów musi być prawidłowo monitorowany i interpretowany przez sterowniki, np. ciśnienie pracy, przepływ, sygnał z czujnika cyklu rozdzielacza progresywnego.

Tryby pracy sterowników i ich funkcje

Sterowniki wyposażone są w trzy tryby pracy: cykliczny, impulsowy (praca systemu uzależniona jest od zewnętrznych impulsów generowanych przez smarowaną maszynę) oraz tryb przepływowy (pomiar przepływu środka smarowego). Warto wybierać sterowniki uniwersalne, które dysponują wszystkimi trzema trybami pracy i mogą obsługiwać każdy typ układu smarowania. Należy tu wyróżnić podstawowy i uniwersalny sterownik układu smarowania VIP5 produkowany przez firmę DropsA – podstawowe funkcje, jakie posiada każdy sterownik, to monitorowanie oraz sterowanie pracą i przerwą praktycznie każdego układu centralnego smarowania. Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę to np. kontrola stanu smaru w zbiorniku, automatyczne napełnianie zbiornika pompy, ostrzeganie o nieprawidłowościach pracy układu oraz raportowanie pracy systemu.

Dodatkowe funkcje sterowników

W zależności od naszych wymagań, warto postawić na sterowniki o większej liczbie funkcji, gdyż mogą się okazać bardzo przydatnymi. Zanim kupimy konkretny sterownik, zapoznajmy się także z jego specyfikacją techniczną oraz zwróćmy uwagę na parametry jego pracy. Każdy sterownik ma bowiem określone dopuszczalne warunki czy środowisko pracy, zdefiniowane przez stopień zabezpieczenia IP, czy też dopuszczenie do pracy w strefie Ex. Innym parametrem określającym warunki pracy sterownika jest napięcie robocze oraz dopuszczalny zakres temperatur, w których może on pracować. Od tych parametrów zależy, czy wybrany sterownik będzie poprawnie i niezawodnie kierował pracą układów centralnego sterowania w wybranym dla niego miejscu.