kurtyna-powietrza
28 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Czym są tzw. Kurtyny powietrzne?
5 (100%) / 1 głosów

Czym są tzw. Kurtyny powietrzne?

W biurach i placówkach handlowo-usługowych do których wchodzi się bezpośrednio z ulicy poważnym problemem jest utrzymanie stałej temperatury. Ciągłe zamykanie i otwieranie drzwi powoduje wnikanie do wnętrza budynku powietrza z zewnątrz. Konsekwencją tego stanu jest wyższy koszt utrzymania klimatyzacji latem i ogrzewania zimą. Relatywnie tanim, a jednocześnie skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie w wejściu kurtyny powietrznej.

Zasada działania kurtyn powietrznych

Potocznie kurtyny powietrzne nazywa się niewidzialnymi zasłonami. To dlatego, że wykorzystując strumień powietrza generowany przez wentylatory skutecznie zapobiegają wnikaniu do wnętrza budynku powietrza z zewnątrz. Jak wyjaśnia ekspert firmy specjalizującej się w sprzedaży i montażu klimatyzacji oraz kurtyn powietrznych:

Kurtyny powietrzne to urządzenia instalowane nad drzwiami wejściowymi, których zadaniem jest minimalizacja strat ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych i chłodu w pomieszczeniach klimatyzowanych. Są one napędzane silnikiem elektrycznym. Zamontowane w nich wentylatory pozwalają na generowanie silnego strumienia powietrza. Wytworzona struga powietrzna przechodzi przez specjalnie zaprojektowaną i ustawioną szczelinę. Zadaniem szczeliny jest wzmocnienie strumienia powietrza nawiewanego wzdłuż otworu drzwiowego. Niektóre modele kurtyn powietrznych wyposażone są w system nagrzewania powietrza. Jest to przydatne zwłaszcza zimą, gdy chcemy zapobiec wnikaniu do wnętrza zimnego powietrza.

Zastosowanie kurtyn powietrznych

Kurtyny powietrzne stosuje się wszędzie tam, gdzie na skutek wzmożonej częstotliwości otwierania i zamykania drzwi następuje wnikanie do środka budynku powietrza z zewnątrz. Mieszanie się tych dwóch różnych termicznie warstw może powodować odczuwalny wzrost kosztów ogrzewania lub klimatyzacji. Centra handlowe, sklepy, biura i restauracje mające wejście prosto z ulicy to tylko kilka przykładów, gdzie rekomenduje się montaż kurtyn powietrznych.

Zakup i montaż kurtyny powietrznej

Zakup i montaż kurtyny powietrznej powinien być poprzedzony dokładną analizą naszych potrzeb oraz modeli oferowanych na rynku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wydajność kurtyny powietrznej i dopasować ją do pomieszczenia w jakim będzie używana. Warto też zastanowić się nad systemem ogrzewania generowanego powietrza. Większość producentów zapewnia, że ich kurtyny nawet bez tego są w stanie zapobiec wnikaniu zimna przez drzwi. Nie bez znaczenia jest także kultura pracy kurtyny powietrznej. Im jest cichsza tym większy komfort dla pracowników i klientów. Montaż kurtyny teoretycznie nie powinien sprawić większych problemów. Jednak korzystając z oferty wykwalifikowanych specjalistów możemy liczyć nie tylko na szybki i sprawny montaż, ale również regulację urządzenia i jego serwis w przyszłości.