meble-medyczne
21 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Czym powinny charakteryzować się meble medyczne?
5 (100%) / 2 głosów

Czym powinny charakteryzować się meble medyczne?

Meble medyczne, takie jak różnego rodzaju krzesła, stoliki, fotele czy szafki znajdujące się w placówkach opieki zdrowotnej, powinny być odpowiednio zaprojektowane. Zazwyczaj są one zamawiane na wymiar i dopasowane do potrzeb danego pomieszczenia. W naszym artykule przyglądamy się bliżej meblom medycznym i przedstawiamy ich krótką charakterystykę. Zapraszamy do lektury.

Wytrzymałość i odporność na wilgoć

Trwałość oraz łatwość pielęgnacji. Tymi cechami odznaczają się każde meble medyczne. Ich powierzchnie nie mogą być zatem porowate oraz teksturowane i powinny uniemożliwiać rozwój mikroorganizmów. Głównym tworzywem, jakie wykorzystuje się do produkcji tego typu mebli, jest blacha z wysokojakościowej stali, która powinna spełniać rygorystyczne normy dotyczące niewchodzenia w reakcje chemiczne, a co za tym idzie – nie może korodować.

Wytrzymałość blachy sprawia, że meble medyczne są wykorzystywane przez długie lata i nie wymagają częstych napraw czy wymian. Jest to także materiał pozbawiony elementów organicznych, ponieważ są one nieodporne na wilgoć i sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Należy zwrócić także uwagę na łączenia materiałów, które powinny być bezszwowe i nie mieć trudno dostępnych miejsc.

Funkcjonalne i wygodne w obsłudze

Funkcjonalność to kolejna cecha mebli medycznych. Jako że są one wykorzystywane przez lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i inne osoby związane ze służbą zdrowia, powinny być proste zarówno w konstrukcji, jak i obsłudze, co pozwala na stworzenie optymalnej i ergonomicznej przestrzeni do efektywnego wykonywania obowiązków. Biurka oraz krzesła powinny być wygodne i odpowiednio ustawione, a szuflady, w których przechowuje się często ważną dokumentację, zamykane na klucz. Obecne w pomieszczeniach szafki są łatwiejsze w obsłudze, gdy są wyposażone w małe kółka, które pozwalają na swobodne przemieszczenie, a także gdy są przeszklone i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.

Przed zakupem mebli medycznych warto przedyskutować tego typu inwestycję z producentem, ponieważ w większości przypadków są one wykonywane na specjalne zamówienie w odpowiednim wymiarze. Jak już zostało wspomniane, muszą one być zrobione z wytrzymałego i łatwego do czyszczenia materiału, zapewniać bezpieczeństwo przechowywanych w nich przedmiotów, ale również komfort i funkcjonalność użytkowania – wyjaśnia specjalista z firmy Polon Labor – producenta mebli medycznych i laboratoryjnych z ponadtrzydziestoletnim doświadczeniem, który oferuje wysokiej jakości blaty laboratoryjne, szafki, stoły oraz dygestoria, znajdujące zastosowanie w laboratoriach w całym kraju.