firma-ochroniarska
6 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Czym należy kierować się przy wyborze firmy ochroniarskiej?
5 (100%) / 2 głosów

Czym należy kierować się przy wyborze firmy ochroniarskiej?

Komu potrzebna jest firma ochroniarska? To zależy od samej firmy. Niektóre z nich oferują swoim klientom wyłącznie usługi z zakresu ochrony mienia, inne – ochronę osobistą, zaś jeszcze inne zajmują się szeroko pojętym bezpieczeństwem teleinformatycznym organizacji. Obecnie działają też takie, które świadczą wszystkie te i wiele innych usług ochroniarskich na najwyższym poziomie.

Jakich usług ochroniarskich potrzebujesz?

Osoby, które poszukują firmy ochroniarskiej, z reguły mają już ogólne wyobrażenie o swoich potrzebach i oczekiwaniach – opowiada nasz rozmówca z Biura Ochrony GABOR z siedzibą w Gdańsku, które od lat z powodzeniem obsługuje klientów na terenie całej Polski.

Choć podstawową i najczęściej wykonywaną usługą jest ochrona fizyczna osób (tzw. ochrona vip-ów), obiektów komercyjnych, ale coraz częściej też prywatnych rezydencji, wielu klientów decyduje się na poszerzenie zakresu współpracy,  np. na usługi związane z konwojowaniem lub monitoring GPS posiadanej floty samochodowej.

Na rynku obserwujemy także rosnące zapotrzebowanie na usługi ochroniarskie dla organizacji i przedsiębiorstw, skoncentrowane wokół zagadnień dotyczących bezpieczeństwa informacji. Mamy tu na myśli zarówno istotne informacje na temat organizacji, jakie mogą zostać wynoszone przez zatrudniany personel, jak również te przetwarzane elektronicznie. Nowoczesne firmy ochroniarskie pomagają zadbać również o ten aspekt bezpieczeństwa.

Jakiej firmy ochroniarskiej szukać?

A zatem podstawowym kryterium wyboru firmy ochroniarskiej jest zakres oferowanych przez nią usług. Jeżeli w ofercie danego biura ochrony nie znalazłeś interesującej cię pozycji, musisz szukać dalej. Jednak nawet w sytuacji, gdy dana firma zdaje się posiadać zasoby i umiejętności, które sprostają twoim potrzebom, jest jeszcze kilka rzeczy, które powinieneś sprawdzić.

Po pierwsze, koniecznie upewnij się, że firma działa legalnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, profesjonalne biuro ochrony musi posiadać koncesję, czyli zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na prowadzenie takiej działalności.

Po drugie, upewnij się co do kompetencji danej firmy. Postaraj się zdobyć dokładne informacje na temat standardu pracy i szkoleń zatrudnianych ochroniarzy. To właśnie od ich profesjonalizmu, lojalności oraz właściwej organizacji, będzie zależało bezpieczeństwo twoje lub twojego mienia.

Dobrze jest zwrócić uwagę, czy dana firma ochroniarska dysponuje własnymi, wyspecjalizowanymi kadrami, czy może korzysta z zewnętrznych pracowników. Oczywiście bardziej korzystna jest sytuacja, kiedy firma ochroniarska posiada pełną kontrolę nad działaniami swoich funkcjonariuszy, a więc utrzymuje własne grupy interwencyjne.

Trzecim kryterium wyboru firmy ochroniarskiej jest oczywiście doświadczenie. Im dłuższe i bogatsze, tym większa znajomość problemów związanych z bezpieczeństwem i szersze możliwości działania. Dobre biura ochrony mogą zwykle pochwalić się także posiadaniem specjalistycznego sprzętu, który obejmuje nie tylko broń, ale też samochody (w tym opancerzone pojazdy do konwojów) i nowoczesne urządzenia elektroniczne.