przenosnik-kubelkowy
10 września 2018

Kategoria:
Inne

Czym jest przenośnik kubełkowy
5 (100%) / 1 głosów

Czym jest przenośnik kubełkowy

Przenośniki kubełkowe, zwane także uchwytami kubełkowymi, to specjalne przenośniki służące do transportowania materiałów sypkich. Można je wykorzystać do przenoszenia zbóż i innych nasion, granulatów czy sypkich komponentów produkcyjnych. W tym przypadku transport odbywa się w specjalnych czerpakach, które dzięki uchwytom kubełkowym są zamocowane do łańcuchów napędowych elewatora.

Gdzie wykorzystuje się przenośniki kubełkowe?

Przenośniki kubełkowe, takie jak ma w swojej ofercie firma A-Zsą wykorzystywane przede wszystkim do transportu masowych materiałów sypkich. Na ogół są to produkty rolne, np. ziarna zbóż czy kruszywa i kopaliny wszelkiego rodzaju. Materiały mogą być przy tym transportowane z dołu do góry bądź w ruchu okrężnym. Ciekawym rodzajem przenośników kubełkowych są przenośniki zbudowane z udziałem łańcuchów gumowych. Pozwalają one na stosowanie wielu wysypów i zasypów. Takie urządzenia wykorzystywane są m.in. w przemyśle spożywczym, gdzie transport musi być delikatny i higieniczny, co w przypadku tego typu materiałów ma szczególne znaczenie.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

W przypadku przenośników kubełkowych znaczenie ma kilka podstawowych parametrów. Warto zwrócić uwagę na wydajność (ile dany przenośnik jest w stanie przenieść materiału w określonej jednostce czasu), wysokość podnoszenia (różnica poziomów między zasypem i wysypem), szerokość i pojemność kubełka, podziałka kubełków (odległość między kubełkami) czy prędkość liniowa poruszania się poszczególnych kubełków. Bardzo duże znaczenie w praktyce mają właściwości fizykochemiczne materiału, który ma być przy pomocy przenośnika kubełkowego transportowany.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Okazuje się, że wilgotność, małe czy duże tarcie itd. mocno wpływają na wyładunek, a  tym samym na spadek materiału do danego szybu, gdy w głowicy jest on wyrzucany dzięki sile odśrodkowej. Eksperci są zdania, że optymalnym rozwiązaniem są przenośniki o prędkości pasa mniejszej niż 3 m/s. Nie powinna być ona jednak niższa niż 2,5 m/s. Jeśli bowiem pas zwolni zbyt mocno, przenośnik w zasadzie przestanie działać. Siła odśrodkowa będzie za mała, aby materiał mógł być swobodnie przenoszony z miejsca na miejsce. Przenośniki kubełkowe o prędkości około 3 m/s uważa się za wytrzymałe i optymalne np. do transportu ziarna i innych sypkich produktów spożywczych. Poza tym warto stawiać na podnośniki dobrej jakości, produkowane ze stali ocynkowanej, które są w stanie pracować bezawaryjnie przez wiele lat.