meble-artystyczne
14 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzują się meble artystyczne?
5 (100%) / 1 głosów

Czym charakteryzują się meble artystyczne?

Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonalnego mieszkania, które byłoby pozbawione mebli – znajdą one swoje miejsce w każdym pomieszczeniu, od salonu po łazienkę. Niemniej istotna jest również ich estetyka, która nadaje wnętrzu stosowanego smaku. Dobrym wyborem są tak zwane meble artystyczne. Co oznacza ten termin i czym takie meble różnią się od zwykłych, dostępnych w każdym salonie meblowym?

Meble artystyczne – co to takiego?

Meble artystyczne pod wieloma względami różnią się o większości mebli dostępnych w typowym salonie meblarskich. Po pierwsze – nie są one produkowane seryjnie, przy użyciu maszyn powtarzających te same, określone czynności. Ponieważ zwykle meble te wykonywane są z metalu – tego rodzaju sprzęty znajdziemy w ofercie firmy Dastaldo ich produkcji wykorzystuje się metody wchodzące w zakres kowalstwa artystycznego. Po drugie – ze względu na tę specyficzną metodę produkcji nie ma dwóch identycznych mebli artystycznych. Nawet jeśli dwa egzemplarze zostaną wykonane według określonego wzoru, będą one różnić się masą drobnych szczegółów, podkreślających ich unikatowość. Po trzecie, najważniejsze – niezwykła maestria wykonania. Meble artystyczne to wręcz dzieła sztuki, które przyciągają uwagę swoimi niezwykłymi walorami estetycznymi.

Materiały do produkcji mebli artystycznych

Zwykle do produkcji mebli używa się różnych gatunków drewna. Wśród mebli artystycznych również znajdziemy egzemplarze drewniane, jednak najbardziej spektakularnymi przykładami mistrzowskiego opanowania formy oraz artystycznego kunsztu są meble wytwarzane z metali, przede wszystkim stopów żelaza – stali oraz żeliwa. Dlaczego metale są tak chętnie wybierane? Ponieważ posiadają cały szereg właściwości, pozwalających uzyskać praktycznie dowolny kształt i zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt bez utraty funkcjonalności gotowego mebla. Przede wszystkim są bardzo plastyczne, dzięki czemu można z nich wytworzyć elementy o praktycznie dowolnym kształcie – bardzo często w produkcji mebli artystycznych wykorzystuje się motywy roślinne, takie jak kwiaty, liście, pędy oraz skomplikowane formy geometryczne.

Ponadto metale są niezwykle odporne na działanie zewnętrznych czynników mechanicznych – nawet z pozoru delikatne i wrażliwe meble metalowe są w stanie oprzeć się dużym obciążeniom i zachować swój pierwotny kształt, co czyni z nich pełnoprawne sprzęty domowe, a nie tylko ozdoby wnętrza. Meble artystyczne wykańcza się oczywiście przy użyciu wielu innych materiałów, między innymi drewna, szkła oraz tkanin.