6 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Czym charakteryzują się kontakty magnetyczne?
5 (100%) / 1 głosów

Czym charakteryzują się kontakty magnetyczne?

Odpowiedni system sygnalizacji i napadu pozwala czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. To rozwiązanie, z którego można korzystać zarówno w domach, jak i w obiektach komercyjnych. Poza ostrzeganiem o wtargnięciu do budynku osób trzecich, może też pełnić inne funkcje, np. funkcje zarządzania i sterowania obiektem. Pośród elementów składających się na system, znajdują się m.in. kontakty magnetyczne.

Kontakty magnetyczne – podstawowe informacje

Kontakty magnetyczne zaliczają się do podstawowych rodzajów detektorów i czujników, które stosuje się w systemach sygnalizacji i napadu. Stanowią tzw. detektory pierwszej linii ochrony, używane do sygnalizacji nieuprawnionego otwierania drzwi i okien, jak też bram przemysłowych. Z racji szerokiego asortymentu, kontakty magnetyczne nadają się do zastosowania na każdej powierzchni oraz w trudnych warunkach.

W jaki sposób zbudowane są kontakty magnetyczne? Składają się z części kontaktowej (z przełącznikiem kontaktronowym) i magnetycznej, które należy instalować równolegle. Wszelkie przesunięcia w osi mogą zmniejszyć czułość urządzenia. Wiele kontaktów magnetycznych posiada specjalnie zaprojektowane kształty, aby nadawały się do montażu w trudno dostępnych miejscach. To np. wąskie szczeliny czy rolety i żaluzje. Są wykonywane w technice tzw. „podwójnego równoważenia”, jak też wyposażone w magnetycznie zbalansowany kontaktron. Jego celem jest zabezpieczenie przed atakiem za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego.

Montaż kontaktów magnetycznych

Kontakty magnetyczne mogą być montowane w dwojaki sposób:

  • montaż wpuszczany, w obudowie metalowej śrubowej lub plastikowej, z możliwością montażu powierzchniowego,
  • montaż na powierzchni.

Kontakty magnetyczne należy instalować zgodnie z podaną konfiguracją. Co istotne, nie powinno się montować kontaktów magnetycznych w pobliżu pól magnetycznych.

Jak działają kontakty magnetyczne?

Kontakty magnetyczne składają się z części z przełącznikiem kontaktronowym oraz części z magnesem. Kiedy kontakt magnetyczny znajduje się w pozycji neutralnej, przełącznik kontaktronowy dzięki siłom pola magnetycznego współpracującego magnesu jest zamknięty. W momencie, gdy współpracujący magnes oddala się od części kontaktowej, oddziaływanie pola magnetycznego na kontraktor znika. Wynikiem tego jest zmiana pozycji przełącznika z zamkniętej na otwartą. Co za tym idzie, otwarty kontaktron prowadzi do uruchomienia sygnalizacji alarmowej.

Nasz ekspert z firmy MRIF w Pabianicach mówi:

Kontakty magnetyczne mają ogromne znaczenie dla systemów alarmowych. Dlatego cały czas tworzone są nowe rozwiązania, które mogą spełniać europejskie normy i współczesne wymogi rynku.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41