praca-za-granica
11 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Czy warto zdecydować się na pracę za granicą?
5 (100%) / 1 głosów

Czy warto zdecydować się na pracę za granicą?

Odkąd Polska stała się częścią Unii Europejskiej, temat pracy za granicą nie schodzi z ust większości Polaków. Wcześniej pracować za granicą udawało się tylko nielicznym, dziś każdy może wyjechać i pracować w Anglii, Niemczech czy Norwegii. Czy nadal warto wyjeżdżać za granicę do pracy? Na jakich stanowiskach można znaleźć pracę? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w artykule poniżej.

Praca dla specjalistów i praca bez kwalifikacji

Był czas, że pracę za granicą znajdywał każdy, kto przyjechał, często nawet jeszcze tego samego dnia – a wypłata pozwalała nie tylko utrzymać się na miejscu, ale jeszcze sporo zaoszczędzić. Najlepszy czas na pracę w Unii był tuż po jej otwarciu na nowe kraju, ok. 13-15 lat temu. Nie znaczy to wcale, że dziś nie warto tam jechać – należy mieć jednak na uwadze, że w tym czasie poziom życia między np. Anglią a Polską w dużym stopniu się wyrównał, a dobrze płatną pracę za granicą łatwiej znaleźć specjaliście, niż np. sezonowemu magazynierowi. Również szukanie pracy staje się o wiele łatwiejsze, gdy powierzymy to agencji pośrednictwa pracy, niż gdy będziemy szukać jej sami. W dodatku szukając pracy przez agencję, na przykład taką jak D&D Personal, możemy często wybierać pomiędzy wieloma różnymi ofertami, które będą do nas dostosowane lub będą zlokalizowane w miastach, do których nam bliżej.

Samemu czy z biurem?

Z szukaniem pracy poprzez biuro pośrednictwa wiążą się też inne korzyści: nie musimy się martwić o dojazd, umowę, tłumaczenie czy inne sprawy formalne – a często nawet o zakwaterowanie czy ubezpieczenie. Nie musimy nawet znać języka obcego, ponieważ na miejscu pokierują nami koordynatorzy i inni pracownicy agencji. Takie agencje mają już często wyrobione pewne i długotrwałe kontakty, nie musimy się więc także martwić o to, czy wynagrodzenie przyjdzie lub czy nie będziemy musieli płacić podwójnego podatku. Jeśli nie znamy prawa pracy danego kraju, nie czujemy się na siłach, by samemu wszystko organizować i szukać, albo nie znamy nawet języka czy nie mamy środków na pierwszy miesiąc życia – to rozwiązanie polegające na współpracy z agencją będzie dla nas najlepsze i najkorzystniejsze.

Praca w Niemczech

O ile o Anglii można powiedzieć, że jest w niej coraz trudniej o dobrze płatną pracę, o tyle pracę w Niemczech cały czas można ją znaleźć, zwłaszcza gdy jesteśmy wyspecjalizowani w jakimś zawodzie. Być może ten kraj nie jest u nas tak popularny, zapewne ze względu na mniej popularny język czy bardziej skomplikowane prawo, ale to tym lepiej, jeśli rozważamy wyjazd za granicę. Dlatego też warto przyjrzeć się ofercie agencji, które oferują pracę za naszą zachodnią granicą. Można w ten sposób bardzo dużo zyskać i zarobić o wiele lepiej, niż w Polsce.