maszyny-budowlane
6 września 2018

Kategoria:
Inne

Części zamienne do maszyn budowlanych – oryginalne czy zamienniki?
5 (100%) / 1 głosów

Części zamienne do maszyn budowlanych – oryginalne czy zamienniki?

Nawet najlepsza maszyna budowlana w czasie eksploatacji zużywa się i jest narażona na rozmaite uszkodzenia. Usterki dotykają przede wszystkim elementów ruchomych i części wystawionych bezpośrednio na duże obciążenia. Jeśli jesteś właścicielem urządzenia, które trzeba poddać naprawie, zapewne stoisz przed poważnym dylematem: kupić części oryginalne czy tańsze zamienniki?

Jak zaoszczędzić na częściach zamiennych?

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę ze znaczenia, jakie dla działalności gospodarczej, bez względu na jej profil, ma szukanie oszczędności. Ta sama zasada dotyczy więc również właścicieli firm budowlanych, które na co dzień posługują się specjalistycznym i zwykle drogim sprzętem. Ponieważ intensywne użytkowanie maszyn budowlanych nieuchronnie prowadzi do usterek, przedsiębiorca musi zadecydować, czy i w jaki sposób oszczędzać na naprawie.

Pomysłów w tej kwestii jest naprawdę wiele. Niektórzy właściciele maszyn decydują się nawet na amatorskie naprawy w zaprzyjaźnionych, samozwańczych serwisach. Takie postępowanie może być skuteczne wyłącznie w przypadku niewielkich usterek, których istnienie nie zagraża sprawności całego urządzenia, a jedynie obniża komfort pracy.

Często spotykaną, a tak naprawdę niedopuszczalną praktyką jest chałupnicze dorabianie części zamiennych. Niektórzy mechanicy chętnie podejmują się takich przedsięwzięć i własnoręcznie przerabiają tanie części popularnych maszyn tak, by upodobnić je do elementów innego modelu. Zdarza się, że i takie części przez pewien czas działają, jednak zazwyczaj ich stosowanie prowadzi do znacznie poważniejszych uszkodzeń.

Podobnie mają się sprawy z częściami używanymi i tzw. podróbkami, które trafiają do obrotu całkiem legalnie. Montaż takich elementów o wątpliwej jakości w maszynie budowlanej to spore ryzyko – konieczność kolejnej naprawy jest tylko kwestią czasu, zwykle niezbyt długiego.

Zatem szukając oszczędności przy zakupie części zamiennych do maszyny budowlanej nie powinniśmy decydować się na wybór elementów słabszej jakości. Nowe, oryginalne części to najlepsza gwarancja sprawności maszyny przez długi czas, co oznacza uniknięcie konieczności ponownych, często kosztownych remontów.

Gdzie kupisz tanio oryginalne części zamienne?

Wbrew pozorom, oryginalne części zamienne też można kupić w przystępnej cenie, jeśli wiemy gdzie ich szukać. W tym miejscu zdecydowanie odradzamy aukcje internetowe, na których niska cena najczęściej jest ostrzeżeniem przed nieuczciwym sprzedawcą i przekonującą podróbką.

Dobre ceny oryginalnych części zamiennych oferują producenci maszyn budowlanych, jak np. XCMG Europa. Oprócz produkcji i dystrybucji maszyn, firma prowadzi również ich serwis, a ponadto umożliwia klientom zakup części zamiennych. Dlaczego XCMG sprzedaje oryginalne części tanio?

Po pierwsze, na potrzeby zakładów montażowych części sprowadzane są w hurtowych ilościach, a więc także w hurtowych cenach. Dzięki temu firma może  odsprzedawać je bez wygórowanej marży. Po drugie, części są stale dostępne na stanach magazynowych. Nie zachodzi więc potrzeba ich zamawiania i sprowadzania, co zawsze generuje dodatkowe koszty i pochłania sporo czasu.