15 maja 2019

Kategoria:
Inne

Co zrobić ze zniszczonymi paletami?
5 (100%) / 1 głosów

Co zrobić ze zniszczonymi paletami?

Palety drewniane są wykorzystywane do zabezpieczenia towarów na czas przechowywania i transportu. Ze względu na to, że mają kontakt również z żywnością, muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm. Jeżeli ulegną zniszczeniom czy uszkodzeniom w czasie eksploatacji, często mogą zostać zreperowane. Kiedy zaś naprawa jest nieopłacalna, najlepszym pomysłem jest recykling palet.

Palety psują się często i zazwyczaj po prostu są wyrzucane. Nie wszystkie firmy doceniają, jaki potencjał recyklingowy stwarzają te drewniane platformy do magazynowania i transportowania produktów. Tymczasem część z nich z powodzeniem da się naprawić, np. wykorzystując sprawne elementy z innych palet. Kiedy problemem jest zły rozmiar palety czy to, że konstrukcja nie spełnia norm polskich lub europejskich, można oddać ją do skupu. Równie często palety niedopuszczone do obrotu lub wycofane z niego znajdują zastosowanie jako meble ogrodowe i wyposażenie domów prywatnych czy lokali usługowych. To nie tylko praktyczny, ale też designerski element, który cieszy się ogromną popularnością wśród wielbicieli stylu industrialnego oraz rustykalnego.

Oddać na skup

Palety, które ze względu na zużycie nie są dopuszczone do dalszego użytku, można oddać do skupu. To działanie proekologiczne, które zwalnia firmę z obowiązku podatkowego. Jest zatem szansą na zarobek, a przy okazji uprzątnięcie z terenu przedsiębiorstwa zalegających palet. Zarówno magazynowanie, jak również utylizacja tych produktów powinna przebiegać zgodnie z przyjętymi regulacjami. Firmy, który zajmują się tym profesjonalnie, często oferują własny transport, zwłaszcza do przewożenia większych dostaw. W tym celu możesz skontaktować się np. z Gramel Speed Pallet Service i uzgodnić warunki współpracy oraz odebrania palet.

Wykorzystać w domu lub w ogrodzie

Niektóre wycofane z eksploatacji palety nie są mocno zniszczone. Noszą normalne ślady użytkowania, a uszkodzeniu uległy tylko pojedyncze ich elementy. W takiej sytuacji opłacalna może się okazać naprawa i odświeżenie palet, a następnie wykorzystanie ich
w domu lub w ogrodzie.

Z palet powstają ciekawe kompozycje — kwietniki, skrzynki na nasiona, biurka, szafy, a także siedziska i łóżka. Możliwości jest wiele, a jedynym ograniczeniem pozostaje wyobraźnia projektanta.

Recykling palet umożliwia przywrócenie ich do obiegu. Naprawione i odpowiednio zabezpieczone, mogą nadal służyć do transportu towarów. Często odrestaurowane planety pełnią też rolę dekoracyjną i funkcjonalną w domach i obiektach użyteczności publicznej.