mieszkanie
22 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Co wpływa na cenę mieszkania?
5 (100%) / 2 głosów

Co wpływa na cenę mieszkania?

Rynek nieruchomości przeżywa w ostatnich latach dynamiczny rozwój. Pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży nieruchomości, a popyt na nie jest coraz większy. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na mieszkania, rosną również ceny tych nieruchomości. Co dokładnie wpływa na wartość mieszkania i na jakie kryteria warto zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości?

Lokalizacja

Głównym czynnikiem decydującym o wartości mieszkania jest lokalizacja. Nie ulega wątpliwości, że najwyższe ceny osiągają nieruchomości położone w centrum i jego bliskim sąsiedztwie. Jednakże samo położenie dzielnicy to nie wszystko. Istotne znaczenie ma również jej połączenie z pozostałymi częściami miasta. Cena mieszkania rośnie, jeśli dana nieruchomość jest dobrze skomunikowana z centrum, a więc w pobliżu znajdują się przystanki metra, tramwajowe bądź autobusowe. Ważny jest także dostęp do sklepów, placówek edukacyjnych, miejsc pracy czy rozrywki. Ponadto jeśli chodzi o lokalizację nieruchomości, nie bez znaczenia jest estetyka. Tutaj ceni się zwłaszcza sąsiedztwo terenów zielonych, np. parków i skwerów, a także to, czy okoliczne drogi i budynki są w dobrym stanie. Warto przy tym zaznaczyć, że tego typu cechy, czyli walory estetyczne i rozbudowaną infrastrukturę, często posiadają dzielnice i miejscowości położne dalej od centrum. Mieszkania, które znajdziemy np. w ofercie Gryf Development ze Szczecina, są zatem atrakcyjne cenowo, a przy tym zapewniają dogodne warunki i wysoki komfort życia.

Parametry mieszkania

Dobra lokalizacja to nie wszystko, bowiem cena nieruchomości zależy w dużej mierze od charakterystyki mieszkania. Tutaj najważniejsze są następujące parametry:

  • Metraż – w większości przypadków droższe będzie mieszkanie o większym metrażu.
  • Plan mieszkania – rozkład pomieszczeń ma istotne znaczenie. Cena nieruchomości zależy m. in. od tego, czy pokoje są ustawne, czy są od siebie oddzielone, czy przechodnie, a także czy w mieszkaniu znajduje się osobna kuchnia.
  • Dostęp do światła dziennego – ilość i położenie okien wpływa na wartość nieruchomości. Odpowiednia ekspozycja lokalu, obecność okna np. w kuchni czy łazience, a także balkon czy taras – wszystko to może zawyżyć na cenie mieszkania.
  • Piętro – wyżej położone mieszkania uważane są za bardziej bezpieczne i przez to bywają droższe.

Co jeszcze?

Jakie inne czynniki mogą wpływać na wartość mieszkania? Kupując taką nieruchomość warto zainteresować się nie tylko samym lokalem, a także całym budynkiem. Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim rodzaj obiektu i rok jego budowy. Wbrew pozorom starszy budynek nie musi oznaczać niższych cen. Wręcz przeciwnie, lokale w zabytkowych kamienicach są zwykle droższe, podczas gdy tzw. „wielka płyta” to przeważnie niższa cena za metr. Bardziej opłaca się inwestować w nowe budownictwo, którego wartość będzie wyższa. Warto również zwrócić uwagę na standard budynku, tj. czynniki, takie jak obecność windy, rodzaj ogrzewania czy materiały wykończeniowe. Wszystko to może mieć istotny wpływ na wartość mieszkania.