restrukturyzacja
26 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Co to jest restrukturyzacja i po co ją stosować?
5 (100%) / 1 głosów

Co to jest restrukturyzacja i po co ją stosować?

Restrukturyzacja budzi wśród wielu z nas negatywne skojarzenia. I chociaż oznacza dla firmy ogromne wyzwanie, to jeśli zostanie rzetelnie przeprowadzona, pozwala wyjść na prostą, stanowiąc niejako nową szansę dla przedsiębiorstw, które w innym wypadku musiałyby całkowicie zamknąć swoją działalność. Najlepiej przeprowadzić restrukturyzację jak najwcześniej, nie oczekując, że problemy same się rozwiążą.

Restrukturyzacja – sposób na nowy start

Powszechna wiedza na temat restrukturyzacji nie jest wysoka. Świadczy o tym fakt, jak wielu z nas kojarzy się ona jednoznacznie negatywnie. Możemy ją wiązać z upadłością, z którą tak naprawdę niewiele ją łączy. Jednoznacznym dowodem w tej sprawie są liczne restrukturyzacje podejmowane przez przedsiębiorstwa w dobrej kondycji majątkowej. Nawet przejściowe kłopoty mogą być dobrym powodem dla przeprowadzenia restrukturyzacji. Najczęściej prowadzi ona bowiem do dalszego rozwoju, zwiększając szanse firmy na skuteczne konkurowanie z innymi. Ważne jest przede wszystkim, aby restrukturyzacja została przeprowadzona przy udziale profesjonalistów – takich jak fachowcy z firmy Eureka Restrukturyzacje.

Kiedy można zastosować restrukturyzację?

Nie ma branży, w której restrukturyzacja nie miałaby zastosowania. Jeśli zostanie wdrożona szybko, może z łatwością zniwelować bieżące problemy firmy. Pierwszy etap restrukturyzacji to oczywiście złożenie odpowiedniego wniosku o otwarcie postępowania. Ważna jest tutaj przede wszystkim rzetelna obsługa prawna. W dalszej kolejności najważniejszy staje się odpowiednio opracowany plan restrukturyzacyjny. Bez udziału profesjonalnego analityka, który sporządzi plan we współpracy z zarządem firmy etap ten się nie powiedzie. Dopiero wtedy nadchodzi czas na rzeczywiste zmiany.

Jakie zadanie podejmowane są w trakcie restrukturyzacji?

Zakres zmian zachodzących w firmie w trakcie restrukturyzacji firmy może być różny – wiele zależy tutaj od branży, wielkości przedsiębiorstwa, sposobu, w jaki jest zarządzane i innych czynników. Zmiany mogą być bardzo głębokie, dotycząc np. wprowadzenia całkowicie innego modelu biznesowego lub organizacji. Mogą być też niewielkie – związane z konwersją długu na udziały, akcje czy obligacje. Istnieją restrukturyzacje opierające się wyłącznie na zapewnieniu możliwości spłaty długu w dogodnych ratach oraz wprowadzeniu okresu karencji – powalającego na odzyskanie zdolności płatniczych – ale są też takie, po których firma przechodzi głębokie zmiany.