3 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Co składa się na kurs nauki jazdy
5 (100%) / 1 głosów

Co składa się na kurs nauki jazdy

Każdy, kto chce posiadać prawo jazdy, musi ukończyć kurs, podczas którego zdobędzie umiejętności z zakresu bezpiecznego poruszania się pojazdem po drodze. Przyszli kierowcy mogą wybrać dowolny ośrodek szkolenia kierowców w Polsce. Jednak przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy, warto wiedzieć, jak długo on trwa, z jakich etapów się składa i gdzie najlepiej go zrobić.

Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy należy uzyskać unikalny numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Dzięki niemu każdy kandydat na kierowcę widnieje w systemie szkoły jazdy i ośrodka ruchu drogowego. Numer PKK można wyrobić w wydziale komunikacji swojego urzędu. Oprócz tego trzeba wykonać badania lekarskie dla przyszłego kierowcy. Lekarz bada ogólny stan zdrowia, wzrok, słuch, równowagę oraz stan psychiczny. Na podstawie wyników, wydaje terminowe lub bezterminowe orzeczenie. Ten dokument oraz numer PKK są niezbędne, aby rozpocząć kurs na prawo jazdy. Jak się okazuje, dla przyszłego kierowcy kluczowe znaczenie ma wybór szkoły jazdy. Przed ostateczną  decyzją warto zapoznać się z ofertą poszczególnych szkół. Niektóre placówki, np. Szkoła Nauki Jazdy PZM w Lublinie i w Chełmie oferuje pełny kurs na prawo jazdy oraz gratis badania lekarskie, niezbędne materiały i egzamin wewnętrzny.

Kurs na prawo jazdy

Kurs na prawo jazdy obejmuje dwa bloki – teoretyczny i praktyczny. W przypadku kategorii B, teoria i praktyka trwają co najmniej po 30 godzin. Zajęcia praktyczne można rozpocząć dopiero po ukończeniu zajęć teoretycznych. Z czego składają się poszczególne bloki?

  • blok teoretyczny – są to wykłady, podczas których instruktor wyjaśnia i omawia wszystkie zagadnienia dotyczące ruchu drogowego, budowę samochodu oraz podstawy ekologicznej i ekonomicznej jazdy. Kurs na prawo jazdy obejmuje również ćwiczenia w zakresie podstaw kierowania pojazdem oraz uczestnictwa w ruchu drogowym, a także praw i obowiązków kierującego. Dodatkowo kursanci szkoleni są z zasad udzielania pierwszej pomocy, zarówno w formie teoretycznej, jak i praktycznej.
  • blok praktyczny – praktyczna część kursu rozpoczyna się od pierwszej jazdy samochodem na placu manewrowym, czyli tzw. “elką”. Kursant uczy się między innymi jazdy po pasie ruchu do przodu i do tyłu, które popularnie nazywa się jazda po łuku. Jest to również obowiązkowe zadanie podczas egzaminu państwowego. Po opanowaniu tych umiejętności, kursant prowadzi samochód w ruchu miejskim oraz poza obszarem zabudowanym. Instruktor stopniowo wprowadza kolejne elementy jazdy, których trudność dostosowana jest do poziomu zaawansowania i umiejętności osoby uczącej się.

Po ukończeniu lekcji, kursant musi przejść egzamin wewnętrzny we własnej szkole jazdy, który wygląda niemal identycznie, jak państwowy. Pozytywny wynik egzaminu umożliwia złożenie dokumentów i zapisanie się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.