szafka-hydrantowa
14 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Co powinno wyróżniać dobre szafki hydrantowe?
5 (100%) / 2 głosów

Co powinno wyróżniać dobre szafki hydrantowe?

Ochrona przeciwpożarowa budynków i innych obiektów budowlanych zakłada m.in. obowiązek zainstalowania w nich hydrantów wewnętrznych, które umieszczane są w tzw. szafkach hydrantowych. Dowiedz się, jak je wybrać i czym powinny charakteryzować się szafki mieszczące elementy składowe hydrantu wewnętrznego.

Szafki hydrantowe – po co i gdzie je montować?

W trakcie pożaru budynku przydatna jest m.in. gaśnica, koc gaśniczy, apteczka pierwszej pomocy, znaki ewakuacyjne oraz hydrant wewnętrzny, który umożliwia rozpoczęcie gaszenia pożaru przed przyjazdem straży pożarnej. Na hydrant wewnętrzny składa się: wąż strażacki (półsztywny lub płasko składany, czasem z prowadnicą), ręczny zawór odcinający, prądnica z zaworem zamykającym i zwijadło (bęben hydrantowy). Całość zamknięta jest w oznakowanej zgodnie z polską normą szafce hydrantowej, która umieszczana jest zwykle na każdej kondygnacji budynku przy wejściach do nich, wyjściach ewakuacyjnych oraz na korytarzach. Co ważne, hydrant gaśniczy z szafką powinien być umiejscowiony na takiej powierzchni, by bez problemu rozwinąć tam wąż i rozpocząć akcję ratowniczą.

Czym charakteryzuje się dobra szafka hydrantowa?

Szafki hydrantowe są obowiązkowym wyposażeniem budynku i mogą mieć różne rodzaje. Na rynku są dostępne oferty, które zawierają szafki zawieszane oraz wnękowe. Dobra szafka dopasowana jest do przestrzeni, w której się znajduje, dlatego też np. w budynkach użytkowych, w których ważna jest estetyka, stosuje się najczęściej wnękowe szafki z hydrantem – można je spotkać m.in. w hotelach, pensjonatach itp. Z kolei szafki zawieszane obecne są na każdej kondygnacji budynków takich jak: szkoły, instytucje państwowe, garaże itp. Warto podkreślić, że szafki hydrantowe najczęściej są w kolorze czerwonym lub białym, jednak mogą mieć dowolną barwę, byle były oznakowane zgodnie z obowiązującymi normami. Szukając dobrej szafki hydrantowej należy zwrócić uwagę na długość węża, który ma się w niej znaleźć, tylko wtedy będzie się miało pewność, że szafka jest odpowiednia. Najczęściej firmy mające je w swojej ofercie (np. firma Bogdan Gil z Bielsko-Białej) oferują szafki hydrantowe dla węży o długości 20 lub 30 mb oraz średnicy 25 lub 52 mm. Ponadto, wybierając odpowiednią szafkę, można zdecydować się na taką z miejscem na gaśnicę, z drzwiami na ściance bocznej bądź dekoracyjne. Dodatkowo, warto pamiętać, że dobra szafka hydrantowa ma również dopasowany do miejsca rodzaj zamka, który uniemożliwia bezpodstawne otwarcie np. w szkole, podczas zabawy uczniów.