sklad-drzewny
14 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Co można zakupić w składzie drzewnym?
5 (100%) / 1 głosów

Co można zakupić w składzie drzewnym?

Drewno to surowiec wykorzystywany w sztuce budowlanej niemal od samych początków cywilizacji. Obecnie wykorzystuje się go między innymi w budowie dachów, do produkcji okien i drzwi, a także jako materiał na podłogi. Aby mogło one zostać wykorzystane w tych celach musi pochodzić z wiarygodnego źródła, czyli sprawdzonego składu drzewnego. Co możemy znaleźć w ofercie takiej firmy?

Elementy więźby dachowej

Głównym produktem w ofercie składów drzewnych, takich jak firma Mat-Bud, są elementy wykorzystywane w budowie konstrukcji nośnej dachu, czyli więźby dachowej. Do elementów tych zaliczamy między innymi:

  • Krokwie – krokiew to pochyła belka o poprzecznym przekroju, na której opiera się pokrycie dachowe
  • Jętki – to poziome belki łączące przeciwległe krokwie, służą jako dodatkowe wzmocnienie krokwi
  • Płatew – podobnie jak jęta jest to pozioma belka wzmacniająca krokwie, różnicę stanowi fakt, że płatew umieszczana jest w wzdłuż jednej płaszczyzny dachu, łaczy krokwie występujące obok siebie
  • Łata dachowa – to listwa o przekroju kwadratowym, umieszczana poziomo po zewnętrznej stronie krokwi. Jest ona elementem, na którym mocuje się dachówkę lub blachodachówkę.
  • Podbitka dachowa – to płaska deska drewniana lub wykonana z paneli PSV, wykorzystywana do zabezpieczania krokwi oraz innych elementów więźby dachowej, a także do nadawania im estetycznego wyglądu.

Nośne elementy więźby dachowej, czyli krokwie, murłaty, jętki czy płatwy możemy zakupić w formie gotowej, bądź wykonać z tzw. krawędziarek, czyli odpowiednio zaimpregnowanych belek o przekroju kwadratowym.

Deski podłogowe

Drewno to idealny materiał na wykończenie podłogi. Zalety podłóg drewnianych to między innymi wysoka estetyka, pasująca zarówno do wnętrz wykańczanych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, trwałość, ciepło (drewno jest dobrym izolatorem ciepła, dlatego nie „ciągnie od nich” jak od płytek ceramicznych, można po nich chodzić boso bez żadnego dyskomfortu). Ponadto są one dobrym wyborem do domów zamieszkanych przez osoby cierpiące na alergie – nie elektryzują się, zatem nie przyciągają kurzu i pyłków.

Impregnaty dachowe

Impregnatami nazywamy substancje chemiczne wykorzystywane to zabezpieczenia materiału przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych. Popularne blachodachówki są szczególnie podatne na ich działanie – zastosowanie impregnatu pozwoli uniknąć powstawania ognisk rdzy wynikających z kontaktu pokrycia z wilgocią, czy utraty koloru spowodowanych stałą ekspozycją na promieniowanie UV. Dzięki impregnatom dach zachowa swój atrakcyjny wygląd i pierwotne parametry przez długi czas.