11 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Co może podlegać recyklingowi?
5 (100%) / 2 głosów

Co może podlegać recyklingowi?

Recykling, inaczej nazywany odzyskiem, jest procesem przetwarzania surowców wtórnych. Dzięki niemu coraz mniej śmieci zalega na wysypiskach, a surowce wracają do obiegu. Tą metodą uzyskuje się materiały o pierwotnym lub nowym przeznaczeniu. Na przykład dzięki recyklingowi makulatury można uzyskać papier. Jakie są inne twarze recyklingu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

Co nadaje się do recyklingu?

Surowce wtórne to odpady i zużyte przedmioty podlegające recyklingowi.

Wśród surowców wtórnych wyróżniamy:

  • elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, w skrócie ZSEE;
  • makulaturę, czyli tekturę i papier;
  • tworzywa sztuczne zwane popularnie plastikiem, czyli plastikowe butelki z tworzywa PET, nakrętki, siatki, torby, opakowania, folie i worki typu big bag, a także butelki i opakowania po żywności, kosmetykach i środkach czystości. Plastikiem jest też  styropian, czyli spieniony polistyren, pochodzący z jednorazowych tacek, talerzy, kubków, a ponadto z materiałów izolacyjnych;
  • metale zawarte w puszkach aluminiowych i stalowych po napojach czy konserwach oraz w kapslach. Zaliczają się tu także odpady z toczenia i piłowania żelaza oraz metali nieżelaznych;
  • szkło, czyli między innymi butelki, słoiki, szklane opakowania po lekach i kosmetykach, ale też wazony i lustra.

Czym są elektrośmieci?

Na to pytanie odpowie ekspert z firmy Azotas z Sieradza:

Elektrośmieci to między innymi telewizory, telefony komórkowe, komputery, sprzęt AGD mało- i wielkogabarytowy oraz klimatyzatory. Zalicza się do nich również żarówki i świetlówki. Ze sprzętu tego rodzaju odzyskuje się metale szlachetne, a wśród nich srebro, złoto i pallad, ale też inne metale takie jak miedź, aluminium oraz ołów, jak również tworzywo sztuczne z obudowy. Elektrośmieci można oddawać do specjalnych punktów, ułatwieniem są też firmy specjalizujące się w odbiorze ich za darmo z domu. Warto też pamiętać, że wedle obowiązującego prawa kupując w sklepie nowy sprzęt, można w nim zostawić stary.

Czym jest makulatura? Co to jest recykling organiczny?

Segregując śmieci, należy pamiętać, że makulaturą nie są tapety ani artykuły higieniczne. Makulatura to książki, ulotki, zeszyty, kartony, tektura oraz akta z białego papieru. Do pojemników na papier nie powinno się także wrzucać zatłuszczonych opakowań papierowych ani opakowań wielomateriałowych. W procesie recyklingu makulatury wyróżnia się etap sortowania, rozwłókniania, oczyszczania, zagęszczania i magazynowania.

Jednak to nie wszystkie twarze recyklingu. Czy recykling zawsze musi oznaczać uzyskiwanie produktu materialnego? Nie. Inną wersją recyklingu jest recykling organiczny. Polega on na uzyskiwaniu metanu lub materii organicznej.