8 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Ciekawostki o Białym Dunajcu
5 (100%) / 1 głosów

Ciekawostki o Białym Dunajcu

Wieś Biały Dunajec leży wzdłuż przepływającego przez nią górskiego potoku o tej samej nazwie oraz przy drodze krajowej nr 47 będącej częścią słynnej „zakopianki”, czyli trasy wiodącej z Krakowa do Zakopanego. Biały Dunajec sąsiaduje z tak znanymi miejscowościami, jak Nowy Targ (12 km), Zakopane (7 km), Chochołów (24 km), Szaflary (7,5 km), Białka Tatrzańska (21 km), czy Bukowina Tatrzańska (17 km) i rozciąga się na wysokościach od 660 do 950 m n.p.m.

Położenie – największy walor Białego Dunajca

Nie bez powodu we wstępie tak dużo napisaliśmy o położeniu i najbliższym sąsiedztwie Białego Dunajca; to przecież jego największa i niezaprzeczalna wartość. Posiadając doskonale rozbudowaną i ciągle rozrastającą się infrastrukturę turystyczno-wypoczynkową, łącznie z bogatą bazą noclegową, Biały Dunajec stanowi doskonałe miejsce wypadowe w całe Tatry i na całe Podhale. Niemal centralne położenie w stosunku do wymienionych wyżej miejscowości, bliskość stoków narciarskich oraz górskich dolin i szczytów, a także wielu termalnych źródeł otwiera wiele możliwości zarówno przed zaprawionymi w bojach, piechurami czy taternikami oraz narciarzami, jak i przed osobami preferującymi bardziej spokojną i niemęczącą turystykę. Jak powiadają nam właściciele Ośrodka Wypoczynkowego „Borowy” z Białego Dunajca, już sam pobyt w tej wsi niesie z sobą wiele przyjemności, dzięki przepięknym widokom na pobliskie góry.

Atrakcje Białego Dunajca i okolic

Zacznijmy od stoków narciarskich, ponieważ góry to rzecz jasna największa atrakcja przede wszystkim dla narciarzy właśnie. We wsi funkcjonuje stacja narciarska „Toko-Land” z własnym wyciągiem orczykowym o długości 750 m oraz jednokilometrową trasą zjazdową o różnicy poziomów wynoszącej 130 m. Dodatkowe stacje znajdują się w pobliskich: Gliczarowie Dolnym i Gliczarowie Górnym. O każdej porze roku natomiast można korzystać z pobliskich Term Podhalańskich, które oferują m.in. utrzymywaną w granicach temperatur od 30 do 38°C wysokozmineralizowaną wodę kąpielową, cztery baseny wyposażone w hydromasaże, bicze wodne, jeżyki, gejzery i urządzenia do masażu różnych części ciała. Dwa z wymienionych basenów znajdują się na zewnątrz term i można z nich korzystać nawet przy ujemnych temperaturach. Miłośnicy wędkarstwa mogą zasadzić się na pstrąga w przepływającej przez wieś rzeczce. Co bardziej dynamiczni i ruchliwi turyści mogą z Białego Dunajca łatwo dostać się na liczne, malownicze szlaki prowadzące po Tatrach. Wieś dorocznie organizuje także wiele równych imprez kulturalnych o charakterze folklorystycznym, takich jak. Parada Gazdowska z przejazdami góralskich zaprzęgów konnych i z wyścigami tzw. kumoterek, Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki, Wielkanocna Kosołecka, Majówka Wędkarska, Dzień Pstrąga, Dunajeckie Granie, Festyn Gliczarowski, Festiwal Papieski, czy Konkurs Młodych Toniecników.

Większość właścicieli tutejszych pensjonatów i kwater agroturystycznych oferuje swoim gościom pokoje z widokiem na góry, z telewizorami LED często wraz z domową pyszną kuchnią, a zmotoryzowani turyści mogą korzystać z bezpłatnych parkingów.