26 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Chłodziarki do krwi. Przegląd rozwiązań
5 (100%) / 2 głosów

Chłodziarki do krwi. Przegląd rozwiązań

Odpowiednie przechowywanie krwi po pobraniu jest niezbędne dla zachowania jej właściwości, które można później zbadać lub za ich pomocą uratować komuś życie. Standardem stało się korzystanie z chłodziarek do krwi, które posiadają coraz więcej rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo czerwonych krwinek. Jakie to rozwiązania? Czym różnią się od siebie chłodziarki medyczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czym charakteryzują się chłodziarki do krwi?

O chłodziarkach do krwi opowiedział nam specjalista ze sklepu internetowego FROST:

Chłodziarki do krwi pozwalają przechować krew w optymalnych warunkach, tak, aby mogła być później wykorzystana do badań czy przetaczania krwi. Dzięki temu sprzęt znajduje zastosowanie w laboratoriach medycznych, szpitalach, stacjach krwiodawstwa czy przychodniach. Współczesne chłodziarki są wyposażone w system alarmowy (świetlny i dźwiękowy), który informuje o potencjalnie niebezpiecznych wahaniach temperatur, uchyleniu drzwi, uszkodzeniu czujników czy awarii zasilania. Gwarantuje to dobry stan krwi przez cały czas przechowywania jej w chłodziarce.

Standardowo wewnątrz chłodziarki krwi znajdziemy stal nierdzewną. Zewnętrzna obudowa jest wykonana ze stali galwanizowanej na gorąco z powłoką antykorozyjną oraz folii PCV. Z kolei izolację zapewnia 6 cm ekologicznej pianki poliuretanowej, co oszczędza prąd i dodatkowo chroni przechowywaną krew. Drzwi są szklane, posiadają podwójną izolację za sprawą szyb niskoemisyjnych, system automatycznego domykania i zamek z kluczem. Zakres temperatury w chłodziarkach do krwi wynosi od 2 do 6 stopni Celsjusza, standardowo 4 stopnie Celsjusza. Urządzenie rozmraża się automatycznie i posiada oświetlenie LED, pozwalające oszczędzić do 70% energii. Czynnikiem chłodniczym jest R404a. Standardowo chłodziarki medyczne posiadają również zawiasy po prawej stronie, magnetyczną uszczelkę drzwi, szuflady ze stali nierdzewnej, skraplacz powietrzny, cztery kółka i dwie regulowane nóżki oraz port USB.

Jakimi parametrami różnią się od siebie chłodziarki do krwi?

Chłodziarki do krwi różnią się od siebie:

  • pojemnością – od 100 do 1400 litrów krwi,
  • ilością szuflad – od dwóch do czternastu,
  • liczbą miejsc na worki z krwią o pojemności 450 ml – od 64 do 770,
  • wymiarami (szerokość x głębokość x wysokość) – od 60 cm x 60 cm x 86 cm do 140 cm x 180 cm x 199 cm,
  • wagą – 80 kg do 194 kg,
  • poborem mocy – od 245 do 510 watów.

Najmniejsza chłodziarka medyczna to model SB10E włoskiej firmy FRIMED, największa – AF140E tej samej firmy.

Gdy kupujemy chłodziarkę do krwi, należy wziąć pod uwagę, że spakowany sprzęt ma większą masę i wymiary niż rozpakowany.