style-tanca
22 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka stylów tanecznych
5 (100%) / 1 głosów

Charakterystyka stylów tanecznych

Zbawienny wpływ tańca na zdrowie psychiczne oraz fizyczne jest znany od starożytności. Aktywność fizyczna w postaci tańca nie tylko obniża ciśnienie krwi i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki, lecz również eliminuje stres, łagodzi napięcie oraz ułatwia nawiązywanie kontaktów. Współczesne szkoły tańca oferują prawdziwe bogactwo stylów tanecznych, których tajniki możemy poznać na kursie tańca. Przyjrzymy się najbardziej popularnym z nich.

Taneczne style można rozmaicie klasyfikować i grupować. Najbardziej znany podział, to podział na tańce europejskie, czyli inaczej towarzyskie, tańczone w parach, kobiece orientalne, wywodzące się z krajów arabskich, Afryki oraz Azji, eksponujące pracę bioder, latynoskie i flamenco, a także współczesne oraz etniczne. Sprawdźmy, czym charakteryzują się najbardziej obecnie popularne.

Hip-hop

Hip-hop jest stylem, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim wśród młodych ludzi. Kojarzony z witalnością, wolnością, niezależnością, fantazją oraz beztroską, był także u swoich korzeni wyrazem buntu i niezgody młodego pokolenia na zastaną rzeczywistość. Jego początków upatruje się na ulicach Nowego Yorku, co ma bezpośredni wpływ na jego technikę, zawierającą elementy symbolicznych gestów i zachowań młodych buntowników. Taniec polega na wykonywaniu rytmicznych ruchów ciała, uzupełnionych o różne figury baletowo-akrobatyczne.

Godną polecenia szkołą taneczną, od lat kształcącą wybitnych tancerzy hip-hop jest East Side Dance Academy. Właśnie w tej szkole tańca możemy spróbować swoich sił także w innym, rewolucyjnym stylu, jakim jest heel dance czyli… taniec na obcasach. Połączenie tańca i zmysłowych, kobiecych ruchów sprawi, że poczujemy się idealnie we własnej skórze.

Jazz

Innym stylem tanecznym, święcącym prawdziwe tryumfy na tanecznych salach ćwiczeń, jest jazz, mający swoje korzenie również w Stanach Zjednoczonych. Jest to styl tańca wywodzący się z broadwayowskich teatrów, będący połączeniem nowoczesnej formy baletu oraz cech typowych dla tańców, wywodzących się z kultury Murzynów, Indian i Latynosów.

Taniec nowoczesny 

Uczestnicy różnego rodzaju kursów tańca równie chętnie wybierają taniec nowoczesny. Jest to rodzaj tańca tańczonego solo, bazujący w dużej mierze na balecie oraz tańcu klasycznym, lecz jednocześnie omijający jego sztywne zasady. Liczy się w nim przede wszystkim wyrażenie emocji tancerza oraz opowiedzenie przez niego konkretnej historii w zaprezentowanym układzie. Dowolność w kreowaniu ruchu jest dość spora, mimo to nie wolno zapominać o takich elementach, jak ciężar ciała, prawa grawitacji, utrzymanie odpowiedniego oddechu. Nieobce temu stylowi tańca są elementy swingu czy nawet akrobatyki.