pistolet-do-kleju
23 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka ręcznych aplikatorów kleju
5 (100%) / 2 głosów

Charakterystyka ręcznych aplikatorów kleju

Łączenie różnych elementów i materiałów to ważny element wielu procesów technologicznych w szeroko pojętym przemyśle, jak i czynność wykonywana w domu, na potrzeby prywatne. W zależności od złożoności procesu, rodzaju materiałów, a także warunków pracy, wykorzystuje się różne rozwiązania do nakładania kleju. Do najbardziej tradycyjnych, powszechnie stosowanych technologii, należą ręczne aplikatory kleju. Czym się one charakteryzują?

Właściwości i zalety ręcznych aplikatorów kleju

Obecnie na popularności, zwłaszcza w warunkach przemysłowych, zyskują systemy automatyzacji procesów technologicznych. Dotyczy to również technik aplikacji kleju, gdzie automatyzacja pozwala na zwiększenie wydajności pracy i zapewnia dobre efekty. Nie zawsze jednak jest ona możliwa lub opłacalna. W sytuacjach, kiedy dostęp do powierzchni klejonych jest ograniczony lub mamy do czynienia z krótkimi seriami produkcyjnymi, znakomicie sprawdzają się ręczne aplikatory kleju. Do ich zalet należy przede wszystkim prosta obsługa oraz wysoka precyzja pracy, zapewniająca dobrą jakość spojeń i zapobiegająca nadmiernym wyciekom. Posługując się ręcznym narzędziem, możliwa jest aplikacja kleju w pożądanej ilości dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne, dbając o ekonomiczne wykorzystanie materiałów. Specjalne dysze oraz dodatkowe nakładki pozwalają na regulację szerokości strużki nakładanego preparatu. Dzięki temu za pomocą aplikatora nanosi się klej na wszelkiego rodzaju powierzchnie i połączenia, także nierówności i ostre krawędzie. Warto przy tym zaznaczyć, że klejarki ręczne można wyposażyć w aplikatory nanoszące ścieżki lub pistolety do aplikacji natryskowej kleju. Oprócz aplikatorów ręcznych z dyszami, w ofertach firm specjalizujących się w urządzeniach do aplikacji kleju, takich jak Ekologika czy Reynox, znajdziemy również inne rozwiązania z tego zakresu, np. nakładarki z wałkami czy ręczne nakładarki szczelinowe.

Zastosowanie ręcznych aplikatorów kleju

Aplikatory ręczne do kleju są cenione ze względu na swoją uniwersalność, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i pracach rzemieślniczych. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest niezawodność i prosta obsługa a jednocześnie niskie koszty urządzenia do nakładania kleju np. przy produkcji jednostkowej lub rozpoczynaniu produkcji seryjnej, w działach Badań i Rozwoju wykorzystuje się właśnie aplikatory ręczne. Tego typu narzędzia wykorzystywane są w zakładach przemysłowych produkujących m. in.:

  • Meble;
  • Opakowania;
  • Klejonkę drewnianą;
  • Płyty warstwowe;
  • Gąbki kąpielowe, kuchenne czy polerskie.

Ponadto ręczne aplikatory kleju są także stosowane w warunkach domowych, przez rzemieślników, artystów, pasjonatów i majsterkowiczów wykonujących drobne naprawy. Dobrze dobrany aplikator kleju pozwoli precyzyjnie i w sposób trwały łączyć ze sobą różne elementy i materiały.