oczyszczalnia-sciekow
8 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka przydomowych oczyszczalni ścieków
5 (100%) / 2 głosów

Charakterystyka przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych, a także lokali użytkowych (np. restauracji) i ośrodków wypoczynkowo-hotelowych. Czym się charakteryzuje i na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas wyboru jej rodzaju i instalacji? Dowiedz się więcej o przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co trzeba wiedzieć na początku?

Indywidualna oczyszczalnia ścieków jest świetną alternatywą dla szamba. Oczyszczanie ścieków w ten sposób jest nie tylko tanie i wygodne, ale również w pełni bezpieczne i ekologiczne. Chociaż wybudowanie szamba jest zazwyczaj tańsze niż wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, w dłużej perspektywie czasu to właśnie druga inwestycja jest bardziej opłacalna. Dlatego jeśli jesteś zdecydowany na przydomową oczyszczalnię ścieków, to na początku należy udać się do gminy – tam często okazuje się, że urząd dysponuje środkami, które mogą dofinansować jej budowę, przez co inwestycja może być już od początku tańsza niż budowa szamba. Następnie, należy skorzystać z firmy zajmującej się sprzedażą oczyszczalni – specjaliści ustalą warunki gruntowo-wodne, a także najlepszy rodzaj technologii oczyszczania. Kolejnym etapem jest zgłoszenie w Starostwie Powiatowym budowy oczyszczalni ścieków do 7,5 m3/d wraz z niezbędnymi dokumentami. Jeśli Starostwo nie wniesie sprzeciwu, to po 30 dniach od złożenia zgłoszenia można rozpocząć budowę.

Czym charakteryzuje się przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może mieć kilka rodzajów, które zależne są m.in. od warunków glebowych panujących na danym terenie. Można wybudować oczyszczalnię opartą na technologii drenażowej, która pracuje dwuetapowo – najpierw oczyszcza nieczystości w zbiorniku (tzw. osadnik gnilny), a później poprzez drenaż wprowadza się do gruntu uzyskaną ciecz. Innym rodzajem jest oczyszczalnia oparta na technologii mechaniczno-biologicznej, która do oczyszczania używa osadu czynnego. Zawarte w ściekach organizmy wykorzystują do własnych procesów życiowych niekorzystne dla środowiska związki i w ten sposób uzyskiwana jest oczyszczona ciesz, która następnie odprowadzana jest do wybranego odbiornika.

Niezależnie od wybranego rodzaju przydomowej oczyszczalni, każda z nich składa się z umieszczonego pod ziemią zbiornika, do którego trafiają ścieki z instalacji. Następnie w osadniku dochodzi do procesów oczyszczania beztlenowego, a później oczyszczania tlenowego zgodnego z wybranym rodzajem technologii oczyszczalni – podkreśla specjalista z firmy Luskar z Krakowa.

Ze względu na wygodę i ekonomię, warto rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, która w perspektywie jest tańsza np. od wywozu nieczystości z szamba i wygodniejsza w eksploatacji.