material-magnetyczny
13 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka proszkowych materiałów magnetycznych
5 (100%) / 1 głosów

Charakterystyka proszkowych materiałów magnetycznych

Magnesy mają mnóstwo zastosowań. Bez nich nie sposób wyobrazić sobie przedmiotów, z których korzystamy na co dzień w wielu dziedzinach życia. W instytutach badawczych wciąż opracowywane są nowe typy magnesów w celu stworzenia takich o jak najlepszych parametrach fizycznych. Obecnie nowoczesnym rozwiązaniem są magnesy stworzone z proszkowych materiałów magnetycznych.

Budowa i właściwości magnesów z materiałów proszkowych

Zastosowanie magnetycznych materiałów proszkowych pozwoliło na stworzenie najmocniejszych obecnie magnesów stałych, tzw. magnesów neodymowych (NdFeB). Z czego powstają, jak są produkowane? Na to pytanie odpowie specjalista z Instytutu Tele- i Radiotechnicznego – Instytutu Badawczego kategorii A:

Magnesy neodymowe mają rdzenie proszkowe. Powstają przez prasowanie sproszkowanych komponentów w polu magnetycznym i w wysokiej temperaturze. Oprócz neodymu, żelaza i boru można używać także innych substancji, wzbogacając pierwotny skład, aby zmieniać właściwości magnesu. W zależności od proporcji między poszczególnymi składnikami otrzymujemy magnesy o różnych parametrach i zastosowaniach.

Czym różnią się magnesy neodymowe od zwykłych? Przede wszystkim mocą. Przyciągają one znacznie silniej niż tradycyjne magnesy, takie jak np. te umieszczane na lodówkach. Instytut Tele- i Radiotechniczny, który zajmuje się badaniem m.in. magnesów neodymowych, określa je jako „magnesy nadchodzącego pięćdziesięciolecia”. Są one zdolne to wytwarzania bardzo silnego pola magnetycznego, co znajduje mnóstwo zastosowań w niezliczonych dziedzinach. Poniżej przybliżymy, jak można wykorzystać magnes neodymowy wykonany z materiałów proszkowych.

Zastosowania wyrobów z proszkowych materiałów magnetycznych

Proszkowe materiały magnetyczne same w sobie stanowią zaledwie półprodukt, jednak nie można go nie doceniać. Powstają z nich przede wszystkim magnesy neodymowe, które oddają ogromne zasługi nauce, technice, a także każdemu z nas, towarzysząc nam na co dzień.

Magnesy neodymowe umieszcza się w komputerach, telefonach komórkowych i wszystkim, co elektroniczne. Znajdują się one także w pojazdach mechanicznych jako elementy nowoczesnych systemów ABS, sprzęgieł i silników. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i promów kosmicznych. Umieszcza się je także w sprzęcie grającym (w głośnikach) i w mikrofonach. Można je znaleźć również w przedmiotach z magnetycznym zamknięciem, w zatrzaskach szafek, biżuterii. Z magnesów neodymowych korzysta też medycyna – służą one do przeprowadzania magnetoterapii. Pozwalają utrzymać porządek w warsztatach czy w gastronomii – w postaci listew ściennych, do których można mocować narzędzia. Umożliwiają także sortowanie odpadów oraz oczyszczanie płynów i surowców sypkich z metalicznych zanieczyszczeń. To zaledwie kilka przykładów z długiej listy zastosowań.