19 października 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka maszyn ultradźwiękowych
5 (100%) / 1 głosów

Charakterystyka maszyn ultradźwiękowych

Maszyny ultradźwiękowe są niezwykle przydatne w branży tekstylnej. Dzięki nim o wiele łatwiejsze staje się wykrawanie obrusów lub produkcja worków do odkurzaczy. Ponadto pozwalają na szybkie zgrzewanie, co umożliwia wygodną produkcję opakowań, torebek na świeżą żywność oraz artykułów higienicznych. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę maszyn ultradźwiękowych wykorzystywanych w przemyśle.

Maszyna ultradźwiękowa do metalu

W przypadku precyzyjnego łączenia metalowych elementów sposobem punktowym znakomicie sprawdzi się zgrzewarka ultradźwiękowa, która podgrzewa owe elementy ultradźwiękami z jednoczesnym dociśnięciem. Ultradźwięki są wytwarzane przez generator i trafiają do narzędzia maszyny – sonotrody. Cały proces nie trwa dłużej niż jedną sekundę i zapewnia silne oraz trwałe połączenie. Zgrzewarkę ultradźwiękową można zastosować do zgrzewania m.in. wiązki przewodów, rezystorów, tranzystorów oraz kabli.

Maszyny ultradźwiękowe do tekstyliów

Do łączenia, cięcia, wycinania oraz wytłaczania wzorów na tworzywach syntetycznych używanych jest wiele różnego rodzaju maszyn ultradźwiękowych. Przykładem jest nóż ultradźwiękowy, który służy do cięcia wspomnianych materiałów, wykorzystując częstotliwość 35kHz i docisk, bez dodawania spoiwa. Dzięki niemu możliwe jest zgrzewanie w trudno dostępnych miejscach. Ponadto nóż ultradźwiękowy posiada zakres regulacji czasu zgrzewania, a cięcie odbywa się bez emisji toksycznych gazów oraz wysokiej temperatury.

Innym rodzajem zgrzewarki ultradźwiękowej jest dżetownica, będąca ręczną maszyną do mocowania dżetów i kamieni ozdobnych z klejem m.in. na odzieży, obuwiu sportowym, czapkach, bieliźnie, torebkach, paskach, przy sukniach ślubnych oraz strojach do tańca. Jej zastosowanie umożliwia tworzenie dowolnych wzorów i mocowanie cekinów w trudno dostępnych miejscach. Podczas pracy dżetownicy dżet jest chwytany podciśnieniem w końcówkę roboczą. Po jego przyłożeniu i dociśnięciu do materiału jest rozgrzewany powierzchniowo w obecności bardzo wysokiej częstotliwości drgań ultradźwiękowych, wynoszącej 58Hz. Sprawia to, że klej powlekający spód kamyka stapia się, a sam kamyk trwale mocuje się do materiału.

Do łączenia materiałów oraz tworzyw (PP, ABS, PC, PVC, PE, PPS), a także mocowania elementów ozdobnych, służy również młotek ultradźwiękowy. Dzięki swojej konstrukcji i gabarytom jest łatwy w przenoszeniu i zgrzewaniu trudno dostępnych miejsc. Cały proces łączenia materiałów za pomocą energii ultradźwiękowej przebiega bezdymnie i bez użycia klejów.

W przypadku łączenia małych elementów, takich jak np. ramiączka bielizny, przydatną maszyną będzie pionowa zgrzewarka ultradźwiękowa. Proces łączenia polega na podgrzaniu miejsc zgrzewanych ultradźwiękami pod dociskiem pneumatycznym. Powstałe połączenia charakteryzują się trwałością i estetyką. Pionową zgrzewarkę ultradźwiękową można śmiało użyć m.in. podczas produkcji odzieży, łączenia sznurków kulkowych, zamykania opakowań z tworzyw oraz cięcia i zgrzewania materiałów sztucznych i masek przeciwpyłowych.

Wszystkie opisane maszyny ultradźwiękowe dostępne są w ofercie wieloletniego importera maszyn szwalniczych – firmy Bosmann.