system-rynnowy
1 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka idealnych systemów rynnowych
5 (100%) / 1 głosów

Charakterystyka idealnych systemów rynnowych

Niezbędnym i wręcz obowiązkowym dodatkiem do połaci dachowej każdego budynku jest system rynnowy. Umożliwia on zbieranie i odprowadzanie wody podeszczowej, która spływa z dachu budynku. Bez sprawnie działających rynien woda mogłaby po pierwsze spływać w niekontrolowany sposób po ścianach budynku, doprowadzając do ich przemakania, a po drugie zalewałaby powierzchnie z nim sąsiadujące, np. chodniki czy podwórka. System rynnowy umożliwia odprowadzenie do kanalizacji deszczowej niemal całej wody spadającej na bardzo duże nieraz powierzchnie dachowe.

System rynnowy z blachy czy z PCV?

Wiadomości o istotnych cechach różnych systemów rynnowych zasięgnęliśmy w firmie FH Zajkowska z Białegostoku. Decydując się na wybór rynien i rur spustowych należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, lecz także na ich kształt i średnice. Oto trzy podstawowe systemy rynnowe:

  • Ze stalowej blachy ocynkowanej – trwałe, niezbyt drogie, mogące być łączone przy pomocy lutowania; czasami zabezpiecza się je powłokami z poliestru, lecz wtedy zespala się je tylko złączkami lub klamrami zatrzaskowymi z gumową uszczelką. Trwałość orynnowania stalowego wynosi od 30 do 70 lat, lecz wymaga ono okresowej pielęgnacji.
  • Z blachy aluminiowej – mogą być lakierowane, malowane, pokryte poliestrem lub akrylem i łączone na zakładkę, nitowane lub klejone; systemy aluminiowe sprzedawane są kilku kolorach, a ich trwałość obliczana jest na 50 do 70 lat.
  • Rynny z polichlorku winylu określanego akronimem PCW, lecz w sprzedaży znane powszechnie pod nazwą PCV – najtańsze i najpopularniejsze spośród wszystkich innych rynien, odporne na uderzenia, zarysowania i warunki atmosferyczne; łatwo się je montuje, najczęściej na złączki z uszczelką, rzadziej na klej, nie wymagają konserwacji. Ich trwałość to około 50 lat, a na rynku są dostępne w kilku kolorach.

Inne, rzadziej spotykane systemy rynnowe wykonywane są z blachy miedzianej, z blachy tytanowo-cynkowej oraz z odpowiednio spreparowanego drewna.

Decydując się na określony system rynnowy, dobrze jest wybierać wyłącznie takie jego poszczególne elementy, które są wytwarzane przez tego samego producenta.

Czym powinien wyróżniać się idealny system rynnowy?

Każdy idealny system dachowy powinien charakteryzować się w pierwszej kolejności stuprocentową szczelnością. Przy znacznym stopniu skomplikowania orynnowania potrzebna będzie duża ilość kształtek, złączek, trójników i narożników. Ich łączenie w jeden szczelny system wymaga dokładnego dopasowania do siebie poszczególnych elementów. Tutaj należy zadbać o to, aby do połączeń używać wyłącznie złączek z uszczelkami. Drugą istotną sprawą są trwałe mocowania orynnowania do konstrukcji budynku. Winny one być tak wykonane, aby wytrzymywały i napór dużych ilości wody i nawet najsilniejsze podmuchy wiatru.

Jeśli chodzi o estetykę i efekty wizualne to w przypadku systemów z tworzyw sztucznych najlepsze efekty daje PCV połączone z akrylem, a także zastosowanie tzw. technologii koeskstruzji, polegającej na nierozerwalnym połączeniu warstwy nośnej z warstwą zewnętrzną, co gwarantuje trwały kolor i połysk. Przy zastosowaniu rynien metalowych odpowiedni efekt wizualny osiągany jest przez pokrycie blachy powłoką poliestrową w stosownym kolorze.