zeliwo-sferoidalne
13 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Cechy żeliwa sferoidalnego
5 (100%) / 2 głosów

Cechy żeliwa sferoidalnego

„Żeliwo” jest szerokim określeniem stopów żelaza z węglem. Jego rodzaj jest zależny m.in. od postaci, w jakiej w stopie występuje węgiel. Jeżeli przybiera on postać grafitowych „płytek”, mówimy o kruchym żeliwie szarym. W przypadku dodania do stopu magnezu powstaje żeliwo sferoidalne, w którym grafit przybiera kształt kulek, przez co struktura żeliwa jest ciągła i niepodatna na pęknięcia. Jakie jeszcze cechy posiada żeliwo sferoidalne? Zapraszamy do przeczytania krótkiej charakterystyki.

Właściwości i zastosowanie żeliwa sferoidalnego

Trudno jednoznacznie opisać właściwości żeliwa sferoidalnego, ponieważ przejawia ono wszelkie cechy klasycznych materiałów konstrukcyjnych. Cechuje się sztywnością i sprężystością w określonych zakresach naprężeń, a po przekroczeniu pewnej granicy – elastycznością. W całym zakresie występujących naprężeń jest natomiast bardzo twardy i udarny. Właściwości żeliwa sferoidalnego przyczyniły się do wykorzystania go w produkcji wałów korbowych, pierścieni tłoków, łożysk czy kół zębatych, a także elementów obrabiarek, maszyn rolniczych, hydraulicznych oraz turbin wodnych.

Odporność na ciśnienie, uderzenia hydrauliczne, destabilizację podłoża czy przemieszczanie się gruntu pozwalają także na wykonanie rur przeznaczonych do budowy sieci wodociągowych. Zakopane rury są narażone na wszystkie wymienione czynniki, a ponadto są poddawane siłom statycznym i dynamicznym, które działają na nie deformująco. Solidne, sztywne rury z żeliwa sferoidalnego, o wysokim współczynniku bezpieczeństwa, pozwalają na uniknięcie kosztownych w usunięciu awarii, takich jak: pęknięcia, wygięcia oraz owalizacja, która doprowadza do utraty szczelności złączy.

Gdzie można kupić odlewy żeliwne?

W ramach podsumowania należy podać kilka danych. Wydłużenie względne żeliwa sferoidalnego wynosi A0 ≥ 10%, wytrzymałość na rozciąganie to Rm ≥ 420 MPa, a granica plastyczności – Rp 0,2 ≥ 270 MPa.

Produkcja odlewów żeliwnych – pojedynczych oraz seryjnych (o wadze od 0,5 kg do 200 kg) – jest obszarem działalności firmy Solidus z Grudziądza. W asortymencie znajdują się: odlewy części maszyn, ruszty żeliwne kotłownicze, obciążniki linii energetycznych, odlewy części zamiennych do maszyn tartacznych, odlewy części do maszyn rolniczych, ozdobne akcesoria ogrodzeń oraz żeliwne meble ogrodowe. Wyjątkowa trwałość, precyzyjne wykończenie oraz spełnienie wszelkich norm, przy jednoczesnym zachowaniu przystępnych cen – to standardy, które gwarantują klientom firmy solidny produkt, dostosowany do specyfiki każdej działalności.