26 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Cechy domu energooszczędnego
5 (100%) / 2 głosów

Cechy domu energooszczędnego

Jeżeli decydujesz się mieszkać w takim domu budując od podstaw nowy dom lub modernizować jakiś stary to wiedz, że po naszych dwudziestu sześciu latach doświadczenia takiej firmy jak Rotal wiemy, że inwestycja taka nie jest droższa od tradycyjnych domków a dopiero dzięki kosztom eksploatacji wspartymi źródłami OZE przekonasz siebie i innych o innowacyjności naszego proponowanego przedsięwzięcia.

Domy energooszczędne nie powinny być kojarzone z domami pasywnymi czy zero energetycznymi.

Każdy obiekt mieszkalny czy użyteczności publicznej oprócz energii / elektryczności czy ,,ciepła’’ potrzebuje elektryczność na inne cele bytowe.

Firma ,,Rotal’’ projektując dom energooszczędny i przyjmując zlecenie wykonania instalacji kompleksowo rozwiązuje  tez wszystkie potrzeby i problemy energetyczne w kilku wariantach z alternatywnym c.o., ciepłą wodą z kilku źródeł, specjalny system izolacji ścian zewnętrznych od wewnątrz i odzysku ciepła z rekuperacji ,,ciepła’’ z powietrza w wentylacji i z wody kanalizacyjnej.

Od ponad 26 lat Rotal proponujemy w cenie jednego standardowego c.o. np. wodnego gazowego cztery oddzielne źródła ogrzewania – naszej produkcji takich jak elektryczne promienniki typu Ecosun, metalowy wkład kominkowy z odbiorem ciepła do powietrza i wody – w układzie grawitacyjnym, ciepłą wodą lub powietrze z naszych termokolektorów słonecznych i pompę ciepła powietrze-woda, jako rekuperator magazynujący ciepło w wodzie lub gruncie pod płytą fundamentową lub gruncie wokół domu na głębokości ok 2m (patrz rotal.pl/broszury-dom-energie).

Natomiast takie cechy które też wpływają na obniżenie kosztów eksploatacyjnych domu energooszczędnego, to:

  • niewielka zwarta powierzchnia pomieszczeń na planie prostokąta z prostym jednospadowym lub dwuspadowym dachem (bez lukarn i wykuszy w domu piętrowym z poddaszem użytkowym
  • trójkątna wzdłużna ściana kolankowa (dla rozprowadzenia instalacji elektrycznej, wody sanitarnej) oraz trójkąta przestrzeń między kalenicą a jętkami dla centrali grzewczej z kominka, rekuperacji (pompy ciepła i wentylacji grawitacyjnej).
  • Duży wpływ ma rozkład pomieszczeń od strony północnej i południowej oraz wielkość pomieszczeń. Pamiętać powinniśmy o redukcji mostków termicznych i koniecznej rekuperacji strat ciepła z dobrej wentylacji grawitacyjnej z jednoczesnym magazynowaniem ,,ciepła’’ w wodzie sanitarnej.
  • Bardzo duże efekty energooszczędne wykazują domy na fundamentach nasypowych które byłyby zarazem magazynem wszelkich energii odnawialnych z słońca, wiatru, wody i kogeneracji czy wspomnianych promienników. Przybliży to Państwu strona internetowa rotal.pl
  • Nie wolno tez zapomnieć, że energooszczędny dom wymaga użycia do jego budowy odpowiednich materiałów budowlanych mających cechy akumulacji ciepła przez napromieniowanie i również zdolność promieniowania np. z cegły.

Powinniśmy z architektami rozróżnić potrzebę nadmiernej izolacji przegród zewnętrznych od zewnątrz a raczej od wewnątrz dając izolację cieplną (refleksyjną – folią aluminiową). W  domach wieloprzegrodowych starcza zawsze masy ścian wewnętrznych i wszelkich przedmiotów – mebli na akumulację ciepła z promienników i palącego się czasami kominka.