spedycja
23 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Cechy dobrego spedytora
5 (100%) / 1 głosów

Cechy dobrego spedytora

Spedycja to działalność polegająca na szeroko rozumianej organizacji transportu towarów. Obecnie, w dobie otwartych granic i wymiany handlowej na skalę światową, obowiązki spedytorów znacznie się poszerzyły i skomplikowały. Dowiedz się, czym dokładniej zajmują się spedytorzy i czym wyróżniają się ci najlepsi na tym rynku. Powierz swoje ładunki zaufanemu i pewnemu spedytorowi.

Czym zajmuje się spedytor i czym różni się od przewoźnika?

Spedytor, jak wspomniano, zajmuje się organizacją transportu ładunków. Nie należy go jednak mylić z przewoźnikiem. Spedytor dba o to, aby relacja między czasem, wielkością transportu i jego kosztami była jak najlepsza. Pilnuje też wszystkich formalności. Nie jest jednak bezpośrednio odpowiedzialny za przejazd ładunku z punktu A do punktu B. Do niego należy cała związana z tym otoczka formalna i logistyczna.

W praktyce spedytor zajmuje się takimi czynnościami, jak:

  • poszukiwanie najlepszego dla danego ładunku przewoźnika,
  • negocjowanie kosztów transportu,
  • doradztwo w zakresie bezpieczeństwa ładunku, aspektów prawnych czy zwyczajów obowiązujących w miejscu nadania lub odbioru towaru,
  • wypełnianie odpowiednich dokumentów,
  • przygotowywanie dla przewoźnika informacji transportowej,
  • dbanie o załadunek i wyładunek.

Spedytor i przewoźnik dzielą więc między siebie obowiązki: spedytor dba o to, aby przewóz był bezpieczny, zgodny z prawem i rozsądnie zaplanowany, a przewoźnik realizuje jego instrukcje. Ten drugi nie odpowiada za poprawność dokumentów, a jedynie dotarcie do wskazanego przez spedytora celu.

Czym wyróżnia się dobry spedytor?

Na spedytorze spoczywa ciężar odpowiedzialności za to, że ładunek dotrze na miejsce terminowo, w stanie zgodnym z dokumentacją, a jednocześnie z korzyścią dla klienta. Aby było to możliwe, potrzebne jest bieżące kontrolowanie sytuacji ładunku, zwłaszcza gdy przekracza on wiele granic. Dlatego dobry spedytor to taki, który pozostaje w łączności ze zleceniodawcą, przewoźnikiem oraz odbiorcą transportowanych towarów. Wszystkie te strony powinny zawsze móc zgłosić się do spedytora, a on nie powinien szczędzić im informacji.

Druga ważna cecha, którą powinien wyróżniać się dobry spedytor, to doskonała znajomość prawa transportowego i celnego obowiązującego we wszystkich krajach, które obsługuje. Poszczególne rodzaje transportu i kraje wymagają różnych procedur, co bywa niekiedy kłopotliwe, a problemy mogą się mnożyć, gdy przewożone są ładunki wrażliwe czy niebezpieczne. Dobry spedytor dzięki znajomości nie tylko prawa, ale też obyczajów, a wreszcie języków obcych jest w stanie wyprostować każdą sytuację i nie dopuszcza do tego, aby transport został zablokowany np. na granicy czy podczas odbioru.

Atutem będzie doskonała znajomość tras obsługiwanych przez spedytora. Ci najlepsi powinni być chodzącymi atlasami geograficznymi. Dzięki temu optymalne zaplanowanie trasy i czasu przewozu nie potrwa długo. Godnym polecenia spedytorem jest Net-Cargo.