29 maja 2018

Kategoria:
Inne

Budowa maszyny do szycia – podstawowe części
5 (100%) / 1 głosów

Budowa maszyny do szycia – podstawowe części

Maszyna do szycia jest urządzeniem zaprojektowanym do wykonywania prac krawieckich, w tym łączenie ze sobą materiałów za pomocą nici. Współczesna maszyna do szycia stworzona została w połowie XIX  wieku przez Isaaca Singera ze Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu budowa maszyny uległa jednak spory zmianom. Z czego więc składa się współczesna maszyna do szycia?

Chwytacz

Bogatą ofertę dobrych maszyn do szycia ma przykładowo firma Sintex, która oferuje maszyny wielu uznanych producentów. Bardzo ważnym elementem każdej z tych maszyn jest chwytacz. To właśnie do niego wkłada się bęben z dolną nicią. Zadaniem chwytacza jest zbieranie nitki i umożliwienie tworzenia właściwego ściegu. Obecnie coraz częściej stosuje się chwytacz rotacyjny lub wahadłowy. Większą popularnością cieszy się jednak ten pierwszy.

Kolejna ważna część maszyny do szycia to płytka ściegowa. To nic innego jak metalowa płytka, pod którą zlokalizowany jest bębenek z nicą dolną. Ponadto w skład maszyny wchodzi transporter, naprężacz nici głównej i stopka. Transporter przesuwa materiał w czasie szycia, a naprężacz warunkuje jakość szycia i ściegu. Stopka z kolei umożliwia szycie ściegiem.

Pedał, ramię i silnik

Oprócz tego maszyna do szycia posiadała pedał, wolne ramię oraz silnik. Wolne ramię jest pomocne w czasie obszywania miejsc, do których dostęp jest trudny. Dzięki niemu można dokładnie wykończyć mankiety czy nogawki. Dla prawidłowej pracy urządzenia niezbędny jest także silnik. To on napędza koło zamachowe za pomocą gumowego paska klinowego. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są silniki energooszczędne, które pozwalają na znaczne ograniczenie wydatków związanych z poborem energii elektrycznej w czasie szycia. Pedał maszyny to natomiast element, który pozwala na regulację prędkości obrotów  podczas pracy.

Porządna obudowa

Maszyna do szycia, jak każde inne urządzenie, musi też posiadać obudowę, która wykonywana jest z metalu lub plastiku. Dość istotną rolę odgrywa ponadto stolik do maszyny do szycia. Wprawdzie nie jest on częścią urządzenia, ale jednocześnie zapewnia komfortową i bezpieczną pracę. Dlatego też powinien być nie tylko stabilny, ale i solidnie wykonany. Maszyna do szycia szyje wykorzystując dwie nici, które są od siebie niezależne. Jedna odwijana jest ze szpulki, a druga ze szpulki metalowej umieszczonej w środku maszyny. Przed rozpoczęciem pracy należy je w odpowiedni sposób zamocować. Podobnie jest w przypadku igły. Bez tego oczywiście ani rusz.