hala-namiotowa
3 października 2018

Kategoria:
Inne

Budowa hal namiotowych
5 (100%) / 1 głosów

Budowa hal namiotowych

Hale namiotowe są szybkie w budowie, gdyż wymagają właściwie tylko stworzenia projektu, a następnie wyprodukowania prefabrykatów oraz ich montażu. Tym samym stanowią tańszą alternatywę do budynku murowanego, co z kolei przekłada się na ich dużą popularność. Dowiedz się, jakie hale namiotowe najczęściej znajdują zastosowanie oraz jak konkretnie wygląda proces budowy.

Hale namiotowe lekkie i średnie – jak wygląda ich budowa?

Warto podkreślić, że hale namiotowe lekkie i średnie są bardzo łatwe w montażu i demontażu. Lekkie hale w swojej konstrukcji zawierają plandekę, blachę oraz podwójną powłokę izolacji dachowej. Wśród dodatkowych elementów znajdują się np. okna z folii, bramy rolowane, drzwi BHP oraz wentylacja i rama konstrukcji mająca 80 mm. Z kolei hale namiotowe średnie wzbogacone są dodatkowo o płytę oraz mogą być wyposażone w bramy przesuwne lub automatyczne, okna PCV oraz nadruki firmowe. Ich rama konstrukcji ma 300 mm. Zanim jednak rozpocznie się budowa hali namiotowej, to proces rozpoczyna analiza wymagań i oczekiwań klienta. Na podstawie tego tworzony jest projekt, w którym hala może mieć dowolne wymiary, elementy dodatkowe itd.

Firmy mające w ofercie hale namiotowe (np. VIGVAM z Izabelina) zajmują się z reguły także produkcją poszczególnych elementów składających się na całość hali – wykonanie przez nich prefabrykacji korzystnie wpływa na szybkość i koszt budowy. Wytworzone elementy w przypadku hal lekkich i średnich wystarczy tylko zamontować – chociaż montaż hali jest łatwy, to najlepiej sprawdzi się do tego wykwalifikowana i doświadczona kadra pracownicza.

Przemysłowe hale namiotowe, ciężkie – budowa

Można zdecydować się także na hale namiotowe typu ciężkiego, które stanowią zaawansowane konstrukcje o dużej masie. Dzięki swoim cechom i np. wyposażeniu ich w blachę trapezową oraz ramę konstrukcji 900 mm, mogą być eksploatowane przez długi czas jako hala sprzedażowa, produkcyjna lub magazyn. Także w ich przypadku na początku przygotowywany jest w oparciu o potrzeby inwestora projekt architektoniczny, który wykorzystuje m.in. atestowane i wytrzymałe materiały. Ciężka hala namiotowa budowana jest ze stalowych, stabilnych podpór, przez co może mieć dużą rozpiętość przy ogólnie lżejszej niż murowana konstrukcji. Montaż również tego typu hali jest szybki i krótkotrwały, gdyż do budowy wykorzystywane są prefabrykaty. Na końcowym etapie montażu, na konstrukcję zakładane jest solidne poszycie i w kilka chwil hala namiotowa jest gotowa. Tym samym, budowa hali namiotowej ciężkiej w porównaniu z budową budynku murowanego jest zdecydowanie krótsza i mniej kosztowna, a z powodzeniem może posiadać wiele zastosowań.