28 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Bezpieczny pieniądz, czyli na czym polega cash handling?
5 (100%) / 1 głosów

Bezpieczny pieniądz, czyli na czym polega cash handling?

Cash handling polega na obsłudze (z ang. handling) wartości pieniężnych poprzez ich odpowiednią obróbkę i zabezpieczenie. Rozporządzanie pieniędzmi odbywa się z reguły za pośrednictwem firmy zewnętrznej, działającej w obrębie wymogów formalno-prawnych i procedur bankowych. Istotne, by taka firma posiadała odpowiednie zaplecze techniczne i nowoczesne narzędzia informatyczne, umożliwiające realizację zleconych usług.

Usługa cash handling obejmuje szeroki zakres działań. Nie wszystkie muszą występować jednocześnie – wiele zależy od wymagań konkretnego klienta. Do tych realizowanych najczęściej należą między innymi cash processing, cash in transit oraz serwis ATM.

Cash processing

Cash processing to logistyczny proces przetwarzania pieniędzy, polegający na kompleksowym zarządzaniu gotówką. Do obowiązków firm świadczących taką usługę należą liczenie, sortowanie, przechowywanie oraz zawiadywanie stanami gotówkowymi. Wszystkie przeprowadzane procesy są dokumentowane w postaci raportów i zestawień, dzięki czemu klient posiada wiedzę na temat tego, co w danym momencie dzieje się z jego pieniędzmi.

Cash in transit

Cash in transit to inaczej transport wartości – usługa inkaso, polegająca na pobieraniu gotówki (bądź przesyłek wartościowych), konwojowaniu i deponowaniu we wskazanym przez klienta miejscu. Może być to na przykład liczarnia zewnętrzna, wrzutnia nocna czy placówka bankowa. W trosce o bezpieczeństwo, przewóz odbywa się według ściśle określonych zasad i terminów. Konwój jest chroniony przed kradzieżą, zagubieniem i zniszczeniem mienia. Zadaniem wynajętej firmy jest dostarczenie transportowanej wartości w nienaruszonym stanie, zgodnie z ustalonym harmonogramem i procedurami.

Serwis ATM

Podstawowym zadaniem serwisu ATM jest zapewnienie ciągłości działania bezobsługowych urządzeń płatniczych (z ang. automated teller machine), takich jak bankomaty czy wpłatomaty. Wynajęci fachowcy odpowiadają między innymi za bieżącą wymianę i uzupełnianie gotówki w bankomatach, obsługę wpłatomatów i zatrzymanych kart płatniczych. Wiele firm oferuje naprawę urządzeń w przypadku wystąpienia awarii.

Dlaczego warto?

Korzyści ze współpracy w ramach cash handlingu są nieocenione. Dzięki prawidłowo świadczonej usłudze, klient ma zapewnione pełne bezpieczeństwo procesów związanych z obsługą gotówki. Jednocześnie dysponuje aktualną wiedzą o działaniach przeprowadzanych na jego wartościach pieniężnych. Aby współpraca przebiegała bez przeszkód, warto zaufać firmie doświadczonej w zabezpieczaniu mienia. Doskonały przykład stanowi IMPEL Security Polska Sp. z o.o., jedno z wiodących przedsiębiorstw na rynku ochrony w Polsce.