Zabezpieczenia imprez masowych – barierki tymczasowe
15 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Barierki jako element ochronny podczas imprez
5 (100%) / 1 głosów

Barierki jako element ochronny podczas imprez

Organizacja dużej imprezy sportowej bądź artystyczno-rozrywkowej to nie lada wyzwanie. W przypadku imprez masowych organizatorzy muszą podporządkować się rygorystycznym wymogom prawnym, które nakładają na nich rozmaite obowiązki odnośnie zachowania bezpieczeństwa podczas trwania wydarzenia. Jakie elementy ochrony są niezbędne podczas takich imprez?

Kto odpowiada za bezpieczeństwo podczas imprezy?

Każda impreza sportowa czy kulturalna skierowana jest do jakiejś konkretnej grupy odbiorców, której charakterystykę należy brać pod uwagę przygotowując środki bezpieczeństwa na czas wydarzenia. Bez względu na to, czy wstęp na wydarzenie jest płatny czy darmowy, musimy liczyć się z ryzykiem różnych zachowań uczestniczących w nim osób.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy spoczywa na organizatorze. Oznacza to, że w razie jakichkolwiek nieoczekiwanych zdarzeń właśnie on będzie pociągnięty do odpowiedzialności, zatem bez względu na to, czy wydarzenie organizuje instytucja prywatna, czy pozarządowa, w jej interesie jest zadbanie o niczym niezakłócony przebieg wydarzeń.

Co wpływa na bezpieczeństwo podczas imprezy?

Zabezpieczenie imprezy masowej polega na spełnieniu wymogów odnośnie bezpieczeństwa uczestników, w tym zapewnieniu im ewentualnej pomocy medycznej, ochrony porządku i właściwym przygotowaniu obiektu pod kątem stanu technicznego. Oznacza to, że organizator jest zmuszony współpracować z wieloma zewnętrznymi podmiotami, jak służby medyczne, straż pożarna, policja, władze miasta itd.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest też zaangażowanie firmy takiej jak Innowall, która dostarcza rozmaitych środków zabezpieczenia mienia (np. barierki i ogrodzenia) oraz rozwiązania sanitarne (przenośne toalety) na imprezy. Wynajem niezbędnego wyposażenia, w tym instalacji i urządzeń technicznych, jest dla organizatora najrozsądniejszym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia.

Barierki ochronne na imprezy masowe

Podczas każdej imprezy o charakterze masowym wymagane jest wyznaczenie ciągów komunikacyjnych oraz odgrodzenie strategicznych punktów obiektu, takich jak scena czy stanowiska obsługi technicznej (dźwięku, oświetlenia na halach). W tym celu wykorzystuje się barierki ochronne, wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego.

W trakcie imprez na świeżym powietrzu najczęściej stosowane są tymczasowe barierki ochronne ze stali ocynkowanej, zaś w zamkniętych pomieszczeniach spotykamy też barierki z tworzyw sztucznych. Waga i kształt barierek powinny być dostosowane do warunków imprezy. Podczas gdy lekkie barierki z powodzeniem można wykorzystywać np. podczas imprez rodzinnych, na wydarzenia sportowe i festiwale o podwyższonym ryzyku warto zdecydować się na ciężkie barierki „policyjne” i sceniczne, wyposażone w dodatkowy podest.