7 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Aluminiowe, drewniane czy z PCV – jakie okna wybrać?
5 (100%) / 2 głosów

Aluminiowe, drewniane czy z PCV – jakie okna wybrać?

Jednym z największych dylematów, które musimy rozwiązać przed zakupem nowych okien, jest wybór tworzywa, z jakiego są wykonane. Okna aluminiowe, drewniane czy z PCV? Decyzja nie jest prosta, ponieważ każdy z tych rodzajów okien ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Postaramy się przedstawić ich najważniejsze cechy, aby potencjalni klienci mogli lepiej orientować się w temacie i nie mieć problemów z wyborem właściwych okien.

Charakterystyka okien aluminiowych

Zacznijmy od okien aluminiowych, które są oknami bardzo trwałymi i nie potrzebującymi konserwacji. Klienci cenią je za trwałość i wytrzymałość, ale nie tylko. Podkreślają, że ich dużym plusem jest duża dowolność w projektowaniu przeszklonych powierzchni, również tych naprawdę dużych. Taki efekt zachwyca swoim nowoczesnym charakterem.

Okna aluminiowe są też lekkie i odporne na rdzę. Ich powierzchnia nadaje się do anodowania i lakierowania proszkowo na dowolny kolor. Niestety, aluminium jest przewodnikiem, dlatego w przypadku tych okien nie można liczyć na wysokie parametry izolacyjne. To okna najczęściej stosowane w budynkach użyteczności publicznej, hotelach czy biurowcach – mówi nasz rozmówca z firmy Stolarka Koszalin.

Charakterystyka okien drewnianych

Okna drewniane należą do najdroższych wyrobów stolarki okiennej, ale z drugiej strony są gwarancją estetyki i komfortu użytkowania. Mają bardzo naturalny wygląd, jeśli zamiast lakieru kryjącego wykorzysta się lakier lazurujący, pozostawiający widoczny rysunek słojów. Drewno wymaga właściwego zabezpieczenia, a później – regularnej konserwacji. Tylko wtedy okna drewniane będą trwałe i wytrzymają nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne.
Okna z drewna, w celu zminimalizowania ryzyka odkształcania się, wykonuje się dzisiaj z drzewa klejonego warstwowo, nie litego. Drzewo klejone warstwowo jest stabilniejsze i odporniejsze na zmiany wilgotności oraz temperatury. Drewno zapewnia dobre właściwości termiczne, co jest gwarancją komfortu cieplnego.

Charakterystyka okien z PCV

Okna z PCV zapewniają wyjątkową wygodę i wytrzymałość przy niższej cenie. PCV jest tworzywem niewymagającym malowania, odnawiania, a do tego jest odporne na warunki środowiskowe. Okna z tego materiału są łatwe do utrzymania w czystości. Profile z PCV są sztywne i nie ulegają deformacji. Pozwalają projektować okna o niemal dowolnym kształcie, ale nie pozwalają na wykonanie dużych przeszkleń – są mniej stabilne. Mogą wymagać zastosowania wzmocnień stalowych ocynkowanych czy z włókna szklanego. Za to charakteryzują się lekkością i odpornością na korozję.
Dostępnych jest wiele rodzajów okien z PCV, w tym okna białe, malowane czy oklejane specjalną folią. W celu zwiększenia ich izolacyjności termicznej, zwiększa się liczbę komór lub wypełnia się komory pianą.

Jak wybrać najlepsze okna?

Decyzja nadal nie jest prosta? Zastanówmy się, jakie cechy są dla nas kluczowe i na tej podstawie dokonajmy wyboru pomiędzy oknami aluminiowymi, drewnianymi lub z PCV. Pamiętajmy, aby korzystać z oferty sprawdzonych firm. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że stolarka okienna charakteryzuje się wysoką jakością i solidnością wykonania. Zawsze stawiaj na najlepsze jakościowo produkty!