maszyna-do-lodow
3 lipca 2018

Kategoria:
Gastronomia

Maszyny do lodów włoskich – jak to działa?
5 (100%) / 2 głosów

Maszyny do lodów włoskich – jak to działa?

Prowadzisz działalność gastronomiczną, albo dopiero przygotowujesz się do otwarcia biznesu i zastanawiasz się nad wzbogaceniem oferty o lody włoskie? A może po prostu jesteś ciekawy, w jaki sposób powstają przepyszne lody z automatu, którymi chętnie zajadasz się podczas wiosennych i letnich spacerów? Jeśli udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej na którekolwiek z tych pytań, zachęcamy do dalszej lektury.

W lodziarniach, kawiarniach, a nawet mobilnych kioskach gastronomicznych, klienci mogą znaleźć najrozmaitsze przysmaki, od tradycyjnych lodów włoskich i amerykańskich, przez mięciutkie flurry, aż po sycylijską granitę. Do przygotowywania takich specjałów na dużą skalę wykorzystuje się specjalne maszyny – opowiada nasz rozmówca z firmy „ANGELINA”.

Jak działa maszyna do lodów włoskich?

Lody włoskie powstają ze specjalnych mieszanek i baz lodowych, które umieszcza się w pojemniku (lub dwóch pojemnikach), znajdujących się w górnej części urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno mieszanki w proszku, które należy połączyć z wodą, jak i gotowe bazy w postaci płynnej.

Najczęściej spotyka się maszyny do lodów włoskich dwukomorowe, które umożliwiają wyrób lodów w dwóch smakach (np. śmietankowy i czekoladowy) oraz mieszanych. Niektóre automaty do lodów umożliwiają przetrzymywanie mieszanki również nocą, kiedy urządzenie nie jest używane.

Mieszanka lodowa w pojemnikach znajduje się w stanie płynnym. Zmrożone lody o gęstej konsystencji to efekt pracy maszyny już podczas samego dozowania lodów. Schłodzenie i przez to zagęszczenie mieszanki odbywa się w umieszczonym poniżej zbiorników cylindrze, nazywanym potocznie wałkiem chłodzącym.

W cylindrze maszyny do lodów włoskich utrzymywana jest temperatura w zakresie od -16 do -20oC. Ciekła mieszanka ulega tu nie tylko schłodzeniu. Znajdujący się tu ślimak obraca się, mieszając lody, przez co nadaje im charakterystyczną kremową konsystencję.

Gotowe lody operator może porcjować za pomocą dźwigni. To osoba obsługująca decyduje o wielkości porcji – przy pojedynczym użyciu dźwigni można wypełnić mały wafelek, ale i kilkulitrowy pojemnik.

Nowoczesne maszyny do lodów włoskich

Nowoczesne maszyny do produkcji lodów włoskich to w pełni zautomatyzowane urządzenia, dzięki którym przygotowanie mroźnych specjałów jest proste i zajmuje zaledwie kilka chwil. Dzięki możliwości dokładnego ustawienia poziomu mrożenia mieszanki, zawsze możemy uzyskać idealną gęstość lodów. Obsługa automatu sprowadza się do wyboru odpowiedniej funkcji na monitorze elektronicznego panelu lub przyciśnięcia guzika.

Łatwa i w pełni zautomatyzowana jest także konserwacja automatu do lodów. Osoba obsługująca maszynę może zatrzymać jej pracę, przeprogramować ustawienia albo uruchomić automatyczne czyszczenie, właśnie poprzez wybór opcji na panelu.