rozliczenie-pit
12 lutego 2019

Kategoria:
Finanse

Zmiany podatkowe na rok 2019
5 (100%) / 1 głosów

Zmiany podatkowe na rok 2019

Nowy rok generuje także zmiany w podatkach, dlatego też w styczniu przedsiębiorcy powinni zaznajomić się z nimi i je wdrożyć. W 2019 urzędy skarbowe jeszcze bardziej uszczelnią system podatkowy, przez co podatnicy będą mieli nowe obowiązki. Na czym konkretnie polegają zmiany podatkowe w 2019 roku? Dowiedz się, ile w tym roku wynosi kwota wolna od podatku, kto rozliczy PIT za 2018 oraz ile będzie wynosiła stawka CIT.

Ile wynosi kwota wolna od podatku i jak rozliczyć pit za 2018?

Kwota wolna od podatku ponownie wzrosła. W 2019 roku będzie wynosiła 8000 zł, co oznacza, że podatnik, który w roku podatkowym zarobił mniej niż ta kwota, nie będzie musiał odprowadzać podatku. Z kolei, przy dochodzie powyżej 127 tys. złotych, kwota wolna od podatku nie wystąpi, a jeśli np. dochód jest wyższy niż 13 tys. złotych, ale niższy niż 85 528 zł, to kwota wolna od podatku wynosi 3 091 zł.

Zmiany podatkowe będą dotyczyły także rocznych deklaracji podatkowych. W 2019 roku nie będzie już możliwości przesłania tzw. PIT–ów za 2018 rok tradycyjną formą. Co warto podkreślić, to nie trzeba będzie ich również wypełniać drogą elektroniczną. To urzędnicy wypełnią PIT-37 i PIT-38, a następnie udostępnią w wersji elektronicznej do potwierdzenia przez podatnika. Po uruchomieniu aplikacji, podatnik będzie mógł nanieść poprawki oraz przekazać 1% – jeśli z niej nie skorzysta, to PIT zostanie uznany za zaakceptowany. Gotowy PIT będzie dostępny do wglądu już od 15 lutego. Dodatkowo, w formularzach za 2018 rok będzie można wpisać w polu dot. źródeł przychodu także działalność nierejestrowaną, czyli taką, w której przychód nie przekracza 50% kwoty minimalnej tj. 1050 zł brutto.

Jakie inne zmiany podatkowe czekają podatników?

Kolejną zmianą jest obniżka stawki CIT, która od tego roku zamiast 15% będzie wynosiła 9%. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to tylko małych firm, które nie osiągnęły przychodu ze sprzedaży wyższego niż 1,2 mln euro w danym roku podatkowym – podkreśla specjalista z biura rachunkowego „Micash” z Wadowic.

Wśród zmian warto zaznaczyć obecność nowego podatku tzw. exit tax, który dotyczy niezrealizowanych zysków. Dlatego też, jeśli aktywa zostaną przeniesione poza granice Polski, nasz kraj nie będzie miał prawa do podatku od dochodu z jego sprzedaży. W 2019 roku wprowadzona została także tzw. danina solidarnościowa, którą będą musieli opłacić podatnicy osiągający dochody przekraczające 1 mln zł. W praktyce oznacza to, że zapłacą dodatkowo 4% podatku od nadwyżki ponad tę kwotę.