działalność
4 kwietnia 2018

Kategoria:
Finanse

Co warto wiedzieć o założeniu działalności gospodarczej?
5 (100%) / 1 głosów

Co warto wiedzieć o założeniu działalności gospodarczej?

W ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost ilości zakładanych na polskim rynku firm, coraz więcej Polaków rezygnuje z etatu na rzecz samodzielnej działalności gospodarczej. Według specjalistów rynku pracy trend ten ma swoje istotne plusy – nawet, jeśli nasz plan się nie powiedzie i będziemy zmuszeni zamknąć firmę, to pracując na własne konto mamy szansę zdobyć mnóstwo doświadczenia i rozwinąć umiejętności, których nie posiadają osoby pracujące na etacie. Jak jednak założyć firmę i o czym pamiętać?

Po pierwsze – pomysł na firmę

Każdy doświadczony przedsiębiorca powie nam, że dobry pomysł to podstawa sukcesu każdej firmy. Co to jednak znaczy, że pomysł jest „dobry”? Czy dobry pomysł musi być oryginalny? Niekoniecznie. Przede wszystkim dobry pomysł to taki, który odpowiada na potrzeby rynku. Przykładowo: dobrym pomysłem będzie założenie kawiarni w miejscu, w którym istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu usługi, np. w ruchliwym centrum miasta, nawet jeśli w okolicy istnieje kilka innych podobnych lokali. Złym pomysłem może okazać się z kolei kawiarnia w miejscu, gdzie ruch turystów jest niewielki, a okoliczna społeczność nie jest zainteresowania takimi usługami. Planując działalność warto zastanowić się, co chcemy robić w jej ramach, wyznaczyć sobie cele i na ich podstawie opracować plan działania. Z drugiej strony warto pamiętać, że plan jest dla nas jedynie pewnym wsparciem i nie powinniśmy się go sztywno trzymać – potrzebna nam będzie elastyczność, by móc sprostać zmieniającym się trendom rynkowym.

Po drugie – finanse

Założenie firmy bez odpowiednio dobrego zaplecza finansowego jest w praktyce niemożliwe – mało kto może również pozwolić sobie na sfinansowanie wszystkich koniecznych wydatków z własnych oszczędności. Jako początkujący przedsiębiorcy możemy skorzystać z kilku różnych forma dofinansowania, między innymi dotacji unijnych, dotacji z urzędów pracy czy funduszy venture capital. Żebyśmy jednak mogli z nich skorzystać, konieczne musimy opracować szczegółowy biznesplan.

Po trzecie – formalności

Abyśmy mogli legalnie prowadzić działalność gospodarczą, będziemy musieli ją zarejestrować. Formalności zaczynają się od wypełnienia formularza CEIDG-1. – Zawiera on wniosek o wpisanie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarcze, wniosek o przyznanie numerów NIP i REGON oraz zgłoszenie do ZUS – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dom Podatków, zajmującej się obsługą księgową przedsiębiorstw – Formularz po wypełnieniu należy złożyć do urzędu miast lub gminy, gdzie chcemy zarejestrować naszą firmą.

W przeciągu 7 dni od rozpoczęcie działalności mamy obowiązek zgłosić się również do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.