księgowość
23 marca 2018

Kategoria:
Finanse

Kiedy warto skorzystać z pomocy biura księgowego?
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy warto skorzystać z pomocy biura księgowego?

Zgodnie z przyjętym w Polsce prawem każda firma zobowiązanie do prowadzenia swojej rachunkowości. Istnieją trzy możliwości dopełnienia tego obowiązku: samodzielne zajęcie się księgami, zatrudnienie własnego księgowego, bądź – co wybiera większość małych oraz średnich przedsiębiorstw – zlecenie tego zadanie zewnętrznemu biuru rachunkowemu. W jakich sytuacjach będzie to najlepsze rozwiązanie?

Kiedy nie mamy pieniędzy na własnego księgowego

To główny powód, dla którego wiele firm, przede wszystkim małych i średniej wielkości, decyduje się na pomoc biura księgowego:

Po prostu ich przychody oraz ilość transakcji i klientów są zbyt małe, aby zatrudnienie własnego księgowego było możliwe i opłacalne – wyjaśnia pani Genowefa Pfajfer, prowadząca biuro rachunkowe GenixNależy pamiętać, że w koszty pracy księgowego wlicza się nie tylko jego pensja, ale również ubezpieczenie zdrowotne i ZUS oraz koszty związane z zakupem sprzętu służbowego, np. komputera czy telefonu.

Dla małych przedsiębiorstw to zdecydowanie zbyt dużo. Decydując się na skorzystanie z outsourcingu księgowości nie musimy pokrywać takich wydatków, gdyż płacimy wyłączenie z wykonanie konkretnej usługi – biura księgowe utrzymują się z tego, że obsługują wielu klientów i same zatrudniają księgowych.

Kiedy nie mamy czasu

Czasem przedsiębiorcy brakuje nie tylko pieniędzy, ale również czasu, by móc samodzielnie zająć się rachunkami własnej firmy. Wbrew temu co mogłoby się wydawać porządkowanie tak bogatej dokumentacji jest zadaniem bardzo czasochłonnym – nie ma sensu tracić całych godzin, które moglibyśmy poświęcić na pracę, rozwijanie firmy czy chociażby efektywny odpoczynek, skoro możemy przekazać część naszych obowiązków zewnętrznej firmie.

Kiedy nie mamy doświadczenia

Prowadzenie księgowości to zadanie wymagające bardzo dobrej znajomości przepisów prawa podatkowego oraz związanych z tą tematyką procedur. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż ordynacja podatkowa zmienia się każdego roku – nadążenie ze wszystkimi zmianami może się okazać zadaniem ponad siły przedsiębiorcy. Niestety, nieznajomość aktualnego prawa nie jest żadnym wytłumaczeniem niestosowania się do niego – wszystkie popełnione w czasie prowadzenia księgowości błędy mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Korzystanie z usług biur księgowego pomoże nam ich uniknąć – wszystko to dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wysokiej rzetelności oraz doskonałej znajomości najnowszych przepisów prawa podatkowego.