pieniądze
27 marca 2018

Kategoria:
Finanse

Skuteczne metody windykacji krok po kroku
5 (100%) / 1 głosów

Skuteczne metody windykacji krok po kroku

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później natknie się na klienta lub kontrahenta, który z różnych powodów będzie zalegał z płatnościami – sytuacje takie wcale nie należą do rzadkości. Co gorsza – w wielu przypadkach nie ma co liczyć na uczciwość i dobrą wolę dłużnika, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków prawnych. W jaki sposób możemy dochodzić swoich praw i domagać się spłaty należności za wykonane usługi lub sprzedany towar?

Windykacja polubowna

Metoda ta polega na nakłonieniu dłużnika do uregulowania należnej sumy dobrowolnie.

– Windykację tego rodzaju wykonuje sam wierzyciel, najczęściej kontaktując się z dłużnikiem drogą telefoniczną lub listowną – wyjaśnia adwokat Monika Plisecka-Wajdziak Jeśli próby dojścia do porozumienia nie odniosą żadnego rezultatu, wierzyciel powinien wystosować oficjalne wezwanie do zapłaty, a jeśli i to się nie powiedzie – poinformować dłużnika o konsekwencjach dalszego zalegania z opłatami.

Windykacja tego rodzaju jest o tyle dobra dla wierzyciela, że nie pochłania żadnych dodatkowych środków finansowych, ponadto jest to jedyny sposób upominana się o przedawnione długi. Niestety, odznacza się jednocześnie najmniejszą skuteczną, wynikającą z niskiej „siły przebicia” wierzyciela.

Windykacja sądowo-egzekucyjna

Jeśli załatwienie sprawy z dłużnikiem w sposób polubowny nie przyniosło rezultatu, czas wytoczyć ciężkie działo pod postacią pozwu sądowego. Pozew ten składamy do sądu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Jeśli uzyskaliśmy wyrok skazujący, lecz dłużnik dalej zwleka ze spłatą należności, możemy skierować sprawę do kancelarii komorniczej, która rozpocznie postępowania egzekucyjne.

Windykacja samodzielna

Wbrew pozorom pomoc komornika jest nie niezbędna do odzyskania długu. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się poprowadzić sprawę samodzielnie w przypadku, gdy należne im kwoty mieszczą się w granicach kilkuset złotych – w takich sytuacjach same koszty pracy komornika mogą być dużo większe, niż wartość odzyskanych pieniędzy. Samodzielna windykacja polega sporządzenia odpowiednich pism oraz podjęcia kroków prawnych w postepowaniu egzekucyjnym. Pomocą w tego typu działaniach mogą być specjalistyczne programy oraz platformy online – posiadają one szereg narzędzi windykacyjnych oraz zapewnią wsparcie ekspertów.

Windykacja z pomocą kancelarii prawnej

To rozwiązanie jeśli w grę wchodzą pokaźne sumy pieniędzy lub gdy po prostu przedsiębiorca nie ma możliwości, by zająć się samodzielnych ściąganiem długów – czy to w postępowaniu polubownym, czy egzekucyjnym. Jest to najskuteczniejsza forma windykacji, dlatego cieszy się duża popularnością wśród przedsiębiorstw każdego szczebla.