rodzaje ewidencji księgowych
12 kwietnia 2018

Kategoria:
Finanse

Rodzaje ewidencji księgowych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje ewidencji księgowych

Ewidencja księgowa to coś, przed czym nie ucieknie żadne przedsiębiorstwo, niezależnie od tego, w jakiej formie jest prowadzone. Decydując się na sposób rozliczania z fiskusem, wybieramy także metodę ewidencjonowania finansów firmy. Warto wiedzieć co nieco o każdym z rodzajów ewidencji księgowej, aby wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w naszej firmie. Poznaj typu ewidencji księgowych.

Księgi rachunkowe oraz księga przychodów i rozchodów

Zacznijmy od ksiąg. W polskim ustroju podatkowych możliwe jest ewidencjonowanie finansów firmy przy pomocy jednej z dwóch metod z wykorzystaniem ksiąg. Są to: księgi rachunkowe oraz księga przychodów i rozchodów. Czym się różnią? Opowiada specjalista z Kancelarii Biegłego Rewidenta PC w Krakowie:

Księgi rachunkowe, czyli tzw. pełna księgowość, to rozwiązanie dla spółek akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Obowiązuje także przy jednoosobowej działalności gospodarczej, spółkach cywilnych, jawnych oraz partnerskich, jeśli przychody netto za miniony rok obrotowy przekroczyły 1 200 000 euro. Księgi rachunkowe to najdokładniejszy sposób ewidencji księgowej. Księgi przychodów i rozchodów to z kolei uproszczona wersja, w której, choć zawiera się sporo informacji, to jednak mniej niż w przypadku pełnej księgowości. Z KPiR mogą korzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie, których przychody netto za miniony rok obrotowy nie przekroczyły 1 200 000 euro.

Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa

Ryczałt ewidencjonowany jest sposobem ewidencji księgowej przewidzianym dla podmiotów gospodarczych, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako metodę rozliczenia. Ten sposób ewidencji obejmuje przychody przedsiębiorstwa oraz środki trwałe. Ryczałt ewidencjonowany jest jeszcze prostszą metodą niż księgi rachunkowe oraz księga przychodów i rozchodów.

Ostatnim omawianym tu sposobem ewidencji księgowej firmy jest tzw. karta podatkowa. Ze wszystkich przytaczanych tu metod ta jest najprostsza. Przedsiębiorca korzystający z karty nie musi prowadzić księgowości, a podatek nie jest zależny od wysokości dochodów. Jak więc jest naliczany? Jego wysokość określa naczelnik urzędu skarbowego, opierając się na informacjach takich, jak: wielkość prowadzonej działalności (liczba zatrudnionych pracowników), branża, w której działa podmiot, skala, a także zaludnienie miejscowości, w której działalność gospodarcza jest prowadzona. Opłaca się to przede wszystkim niewielkim firmom lokowanym w małych miejscowościach.

Jak się w tym nie pogubić? Najlepiej zdać się na eksperta i skorzystać z doradztwa finansowego. Biegły rewident nie tylko dopasuje rodzaj ewidencji do potrzeb naszego przedsiębiorstwa, ale też poprowadzi księgowość.