3 stycznia 2019

Kategoria:
Finanse

Leasing, pożyczka leasingowa czy kredyt – jaką formę finansowania wybrać?
5 (100%) / 1 głosów

Leasing, pożyczka leasingowa czy kredyt – jaką formę finansowania wybrać?

Aby sfinansować zakupy do firmy, nie trzeba naruszać własnego kapitału! Banki i firmy leasingowe dają przedsiębiorstwom kilka możliwości. Dzięki temu można zainwestować w nowy sprzęt IT, maszyny, pojazdy i inne dobra, które pomnożą zysk oraz ułatwią pracę. Jednocześnie ryzyko jest niewielkie. Do wyboru są: leasing, pożyczka leasingowa i kredyt. Co wybrać?

Leasing a pożyczka leasingowa i kredyt

Najbardziej popularną formą finansowania działalności firmy jest leasing. Polega na tym, że firma leasingowa dokonuje wybranego przez klienta zakupu, a następnie udostępnia ją leasingobiorcy. Ten zaś w miesięcznych ratach spłaca przedmiot, a po opłaceniu faktury wykupowej staje się jego właścicielem.

Leasing niesie szereg korzyści podatkowych – cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu. Większość transakcji leasingowych odbywa się według procedury uproszczonej. Nie wymaga przedstawiania dokumentów finansowych czy zaświadczeń o niezaleganiu z ZUS i US. Warto nadmienić, że ponieważ właścicielem przedmiotu jest leasingodawca, spłata finansowania przed upływem okresu amortyzacji może być kłopotliwa.

Nieco inaczej działa pożyczka leasingowa. Z leasingiem łączy ją to, że może jej udzielić firma leasingowa, a nie bank. Różnicą jest to, że przedmiot należy do pożyczkobiorcy. Inne są też korzyści podatkowe. Z racji własności przedmiotu firma uzyskuje korzyści płynące z amortyzacji. Dodatkowo część raty stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu. Pożyczkę leasingową można spłacić wcześniej. Inny jest też czas umowy leasingowej. W przypadku leasingu jest to do 7 lat, a okres spłaty pożyczki leasingowej wynosi nawet do 10 lat.

Formalnie pożyczka leasingowa stanowi rodzaj kredytu – mówi specjalista z firmy Partner Leasingowy. – Dzięki temu przedmiot od początku jest zasobem firmy. Oznacza to, że w koszty wrzuca się tylko odsetki, a nie całe raty.

Kredyt w tym zestawieniu nie wypada okazale. Formalności związane z jego uzyskaniem są kłopotliwe. Przedsiębiorca musi przedstawić pełną dokumentację finansową i zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS i US. Dodatkowo każde zaciągnięte zobowiązanie będzie zmniejszać zdolność kredytową, co wpłynie na możliwość pozyskania kolejnego kredytu. Jedną z zalet kredytu jest to, że przedsiębiorca może wykorzystać pieniądze na dowolny cel.

Kredyt, leasing czy pożyczka leasingowa?

To, jaka forma finansowania będzie najlepsza, zależy od typu prowadzonej działalności, sposobu jej rozliczania, tego, co ma być nabyte za pozyskane środki, jakie są sposoby na zabezpieczenie zobowiązania, a wreszcie od zdolności kredytowej.

Warto zaznaczyć, że kredytu udziela bank, a pożyczki leasingowe i leasingi to domena firm leasingowych. Te patrzą bardziej przychylnym okiem na klientów. Wymogi formalne, które trzeba spełnić przy leasingu lub pożyczce leasingowej, są mniejsze, a pozyskiwanie finansowania prostsze. Co więcej, leasing i pożyczka leasingowa nie obniżają zdolności kredytowej!

Co wybrać dla swojej firmy? To kwestia indywidualna, zależna od możliwości i potrzeb. Warto skorzystać z fachowego doradztwa. Specjalista z instytucji finansowej nakreśli możliwości, przedstawi ich wady i zalety w kontekście Twojej działalności i podpowie, jaki rodzaj finansowania będzie odpowiedni.