biuro-rachunkowe
15 października 2018

Kategoria:
Finanse

Kiedy skorzystać z pomocy biura rachunkowego?
5 (100%) / 2 głosów

Kiedy skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Finanse osób fizycznych, jak i firm to bardzo ważna kwestia, którą warto powierzyć w ręce doświadczonych specjalistów. Wybrane biuro rachunkowe pomoże zarówno w sporządzeniu, jak i dostarczeniu deklaracji oraz rozliczeń (coroczne rozliczenie PIT, deklaracja VAT itp.), jak również w prowadzeniu KPiR, pełnej księgowości oraz w obsłudze kadrowo-płacowej. Dowiedz się, kiedy konkretnie, warto skorzystać z usług księgowych.

Biuro rachunkowe: Księgowość na uproszczonych zasadach i pełna księgowość

Usługi księgowe skierowane są np. do osób prowadzących działalność gospodarczą. Co warto podkreślić, to przydają się jeszcze przed jej założeniem, gdyż księgowy może pomóc w zarejestrowaniu DG, a także doradzić w zakresie wyboru formy działalności i jej rozliczania – określi, czy w danej sytuacji lepiej prowadzić księgę przychodów i rozchodów (tzw. KPiR), kartę podatkową czy ryczałt. Usługi księgowe, które przydatne są podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to m.in. ewidencjonowanie środków trwałych i wyposażenia, prowadzenie rejestru faktur oraz określanie podatku np. VAT, jaki należy odprowadzić do US. Z kolei, dla spółek oraz osób fizycznych, które przekroczyły roczny dochód równy 2 mln euro,  biuro rachunkowe może prowadzić tzw. pełną księgowość. W takich sytuacjach podstawę stanowią księgi handlowe, które m.in. uwzględniają przychody i koszty. Dodatkowo, księgowi wykonują sprawozdania finansowe i rozliczają transakcje nabycia itp.

Inne usługi księgowe: Obsługa kadrowo-płacowa oraz usługi podatkowe

Kadry i płace to kolejna kwestia, w których może skutecznie pomóc biuro rachunkowe. Przyjmując pracownika, pracodawca musi pamiętać o wielu obowiązkach, które na nim spoczywają. W większości z nich wesprze ich w tym księgowy, który m.in. zgłosi pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będzie realizował nie tylko formalności, ale i wszelkie wpłaty do ZUS-u, a także skrupulatnie i rzetelnie poprowadzi kartoteki pracownicze. Biuro rachunkowe (np. „Atoran” z Poznania) przyda się także wtedy, gdy trzeba przygotować umowy pracownicze, sporządzić świadectwa pracy bądź wypełnić sprawy bieżące takie jak lista płac i karty wynagrodzeń. Należy także podkreślić, że z usług księgowych można skorzystać także jednorazowo np. w celu sporządzenia corocznego zeznania podatkowego PIT. Biuro pomaga także w rozwiązaniu niejasności powstałych na linii klient-US i na podstawie udzielonego pełnomocnictwa reprezentuje klienta.