2 stycznia 2019

Kategoria:
Finanse

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?
5 (100%) / 2 głosów

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej łączy się nie tylko z przywilejami, ale również z obowiązkami. Należy do nich płacenie podatków, nie tylko dochodowego, obowiązującego także osoby prywatne, lecz również podatków innego rodzaju. Warto zapoznać się z tym, jakie podatki musi płacić przedsiębiorca, zanim założymy swoją firmę.

Podatki to obowiązkowe świadczenie, pobierane na rzecz państwa, stanowiące jego główne źródło dochodów i umożliwiające jego funkcjonowanie. Podczas gdy podatek dochodowy musi płacić każdy, przedsiębiorców obowiązuje płacenie dodatkowych świadczeń. Sprawdź, jakich.

Podatek dochodowy

Podatek bezpośredni, płacony od dochodu przedsiębiorcy. Wysokość i termin zależą od wybranej formy opodatkowania. Może być to:

  • skala podatkowa
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • karta podatkowa

Jeśli nie jesteśmy pewni, która forma rozliczania się z Urzędem Skarbowym będzie dla nas najbardziej opłacalna, zgłośmy się o poradę do biura podatkowego Eurofinanse. Profesjonaliści podpowiedzą nam, jaką formę opodatkowania wybrać.

Podatek VAT

Podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług jest wartością dodaną, nakładaną na towar i usługę. Jego rozliczenie polega na odliczeniu od podatku należnego z tytułu sprzedaży podatku naliczonego, związanego z zakupem.

Podstawowa jego stawka wynosi 23%, jednak istnieją branże, w których jest on niższy. Będzie to budownictwo mieszkaniowe, rolnictwo, import i eksport towarów, usługi przewozu osób.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Przykładem sytuacji, w której przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek do czynności cywilnoprawnych będzie sytuacja, w której będzie chciał on kupić auto na firmę od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Ponadto obowiązuje on w przypadku umowy sprzedaży, pożyczki pieniędzy czy umowy spółki i wynosi od 1 do 2% wartości zawieranej transakcji.

Podatek od nieruchomości

Obowiązuje w przypadku, gdy będziemy chcieli zarejestrować działalność w miejscu zamieszkania. Wówczas należy zgłosić ten fakt do gminy, w celu ustalenia, czy podatek od nieruchomości nie wzrośnie. Warto pamiętać, że taka sytuacja będzie miała miejsce, w przypadku, gdy mieszkanie lub wydzielona część służą wyłącznie prowadzeniu działalności.

Podatek od środków transportowych

Obowiązuje przedsiębiorców, posiadających samochody transportowe, przyczepy, naczepy czy autobusy. Płatny jest na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy lub miejsca zarejestrowania siedziby firmy. Każda z gmin ustala własną stawkę. Aby go opłacić, należy w gminie złożyć deklarację DT-1 wraz z załącznikiem DT-1/A lub zrobić to drogą elektroniczną.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41