monety
6 września 2018

Kategoria:
Finanse

Jak działają liczarki do monet?
5 (100%) / 2 głosów

Jak działają liczarki do monet?

Zliczanie bilonu nie zawsze jest proste. Monety łatwo ze sobą pomieszczać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z ich dużą ilością. Z podobnymi trudnościami borykają się pracownicy biur oraz placówek bankowych. Aby nie przeliczać monet ręcznie i nie ryzykować pomyłek w szacunkach, stosują oni specjalnie zaprojektowane urządzenia, tak zwane liczarki bilonu.

Liczarka bilonu – z czym właściwie mamy do czynienia?

Liczarki bilonu to, jak sama nazwa wyraźnie wskazuje, specjalne urządzenia przeznaczone do liczenia monet, w odpowiedniej ilości na minutę. Przeliczenia pieniędzy mogą następować w oparciu o ściśle sprecyzowane kryteria, przeważnie ilościowe bądź wartościowe. Według podstawowego podziału, wyróżniamy liczarki monet ręczne oraz elektroniczne. Te pierwsze są nieco bardziej prymitywne pod względem konstrukcji – używa się ich głównie przy liczeniu niedużych sum pieniędzy. Wymagają obecności operatora, który przekręca specjalną korbę, aby umożliwić załadunek monet do maszyny. Po przekręceniu korby, monety są kierowane w odpowiednie miejsca, gdzie dochodzi do ich dokładnego przeliczenia. O wiele szybsze i bardziej zaawansowane są liczarki automatyczne. Sortują one znacznie większą liczbę monet w krótszym czasie, przy uwzględnieniu takich kryteriów jak średnica, grubość i waga bilonu. Monety, które różnią się parametrami (na przykład są sfałszowane), podlegają odrzuceniu.

Liczarki do monet w praktyce – dostępne funkcjonalności

Liczarki do monet mogą dysponować funkcjami, które ułatwiają ich codzienne użytkowanie. Do takich funkcji należą między innymi: możliwość zliczania różnych walut, tryb liczenia ciągłego z możliwością odliczania zadanej ilości czy tryb kumulacji kolejnych zliczeń. W wielu przypadkach można też skorzystać z opcjonalnej funkcji pakowania bilonu w worki i gilzy. Pod względem wyglądu, większość liczarek prezentuje się dość podobnie – ich główną część stanowią otwory/komory znajdujące się w górnej części urządzenia. To właśnie tam wrzuca się bilon, który podlega sortowaniu i zliczeniu. Wysokiej klasy liczarki do monet można znaleźć w ofercie firmy IBICON, która dysponuje urządzeniami marki SELECTIC. Sprzęty do pieniędzy tej renomowanej marki wyróżniają się wysoką jakością użytkową i są chętnie wykorzystywane w sektorze bankowym. Szczegóły na stronie internetowej IBICON.