pelna-ksiegowosc
19 lipca 2018

Kategoria:
Finanse

Co to jest pełna księgowość i kto musi na nią przejść?
5 (100%) / 2 głosów

Co to jest pełna księgowość i kto musi na nią przejść?

Pełna księgowość to rozbudowany sposób zapisywania wszystkich transakcji związanych z prowadzeniem firmy. Prowadzenie takiej księgowości wymaga sporej wiedzy i umiejętności – amator nie poradzi sobie z tym zdaniem. Jednak księgowość pełna ma też duże zalety – przede wszystkim jest doskonałym narzędziem do dokładnego monitorowania sytuacji finansowej firmy. Kto ma obowiązek prowadzić pełną księgowość?

Księgowość pełna – podstawowe informacje

Księgowość pełna polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz ścisłej kontroli wszystkich wydatków. Do jej prowadzenia, potrzebna jest fachowa wiedza z dzieciny księgowości. Pełna księgowość jest narzędziem znacznie bardziej precyzyjnym, niż często prowadzona przez małych przedsiębiorców księgowość uproszczona. Dzięki prowadzeniu księgowości pełnej mamy ścisłą kontrolę nad wszystkimi wydatkami. W takiej księgowości musi zostać ujęte każde tak zwane „zdarzenie finansowe”. Zasady prowadzenia księgowości pełnej, precyzyjnie określają polskie przepisy. Prowadzeniem takiej księgowości zajmie się dla nas Biuro rachunkowe TAX Lucyna Kot.

Kto musi prowadzić pełną księgowość?

Pełna księgowość dla wielu firm to nie kwestia wyboru, a obowiązku. Do prowadzenia takiej księgowości zobowiązane są spółki osobowe, cywilne i kapitałowe. Księgowość pełną muszą też prowadzić jednostki działające w ramach prawa bankowego, czy zajmujące się obrotem papierami wartościowymi. To, czy jesteśmy zobowiązani do prowadzenia księgowości pełnej, zależy także od przychodów naszej firmy – jeśli są one większe niż 1 200 000 euro rocznie, to jesteśmy zobowiązani do prowadzenie pełnej księgowości.

Dlaczego warto przejść na pełną księgowość?

Wielu przedsiębiorców do pełnej księgowości podchodzi z dużym dystansem, obawiając się, że jest to bardzo skomplikowane i utrudni im normalne prowadzenie firmy. Warto jednak nie poddawać się tym uprzedzeniom. Pełna księgowość oczywiście wymaga większej wiedzy, ale przecież większość przedsiębiorców i tak zleca prowadzenie księgowości specjalistom z biura rachunkowego. Prowadzenie pełnej księgowości może się nam opłacić – dzięki niej zyskujemy narzędzie analityczne, w którym jak na dłoni widać sytuację finansową naszego przedsiębiorstwa. Dlatego możemy reagować kiedy trzeba i świadomie zarządzać swoimi finansami, co dla naszej firmy będzie z pewnością znaczyć po prostu większe zyski. Pełna księgowość to nic strasznego – a w rękach dobrego księgowego może nawet oznaczać dla nas większe zyski.