biuro-rachunkowe
31 stycznia 2019

Kategoria:
Finanse

Cechy dobrego biura rachunkowego
5 (100%) / 2 głosów

Cechy dobrego biura rachunkowego

Korzystanie z pomocy profesjonalnej księgowej dla wielu firm jest najlepszym sposobem na prawidłowe prowadzenie rachunkowości przedsiębiorstwa oraz uniknięcie zbędnych problemów z urzędem skarbowym. Outsourcing usług księgowych z jednej strony odciąża przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, z drugiej zaś wiąże się z pewnym ryzykiem. W jaki sposób znaleźć solidne, godne zaufania biuro rachunkowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wymaga dużej wiedzy i dostępu do nowoczesnych narzędzi księgowych. Dla większości firm, które działają w branżach niezwiązanych bezpośrednio z finansami, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy księgowej.

Jednocześnie, powierzenie dokumentów finansowych zewnętrznej jednostce i przekazanie jej odpowiedzialności za rozliczenia podatkowe może wiązać się z ryzykiem. W jaki sposób upewnić się, że podejmujesz współpracę z dobrym biurem rachunkowym, które rzetelnie wywiąże się z powierzanych mu zadań?

Wiedza poparta certyfikatami – bezpieczne biuro rachunkowe

Pierwszą kwestią, na którą bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę, jest licencja nadawana księgowym przez Ministra Finansów. Sprawdź, czy biuro rachunkowe, z którym planujesz nawiązać współpracę, posiada certyfikat księgowy MF. Dobre kancelarie księgowe najczęściej udostępniają informacje na temat posiadanego świadectwa kwalifikacyjnego, a wiarygodność uprawnień możesz sprawdzić na rządowej stronie MF.

Kolejną istotną sprawą jest ubezpieczenie OC. Biuro rachunkowe powinno posiadać polisę odpowiedzialności cywilnej. Jest to gwarancja, że nawet w sytuacji popełnienia przez księgowego błędu, to nie klient będzie ponosił koszty ich naprawienia – wyjaśnia ekspert z krakowskiego Biura Rachunkowego mgr inż. Jolanta Krzyształowska.

Szeroka gama usług i doświadczenie w księgowości

Zwróć uwagę na zakres usług księgowych, które świadczy dana kancelaria. Jeśli potrzebujesz doradztwa podatkowego, prowadzenia pełnej księgowości, obsługi kadr i płac, upewnij się, że konkretne biuro rachunkowe będzie w stanie spełnić wszystkie twoje oczekiwania.

Nie bez znaczenia jest doświadczenie osób zatrudnianych przez kancelarię. Im dłuższy staż w wykonywanym zawodzie, tym większe umiejętności praktyczne. Wieloletnia obecność biura rachunkowego na rynku jest najlepszym potwierdzeniem jakości świadczonych usług. Przetrwanie w branży zależy przecież od zaufania, jakim darzą firmę klienci.

Jasne warunki współpracy

Szeroka wiedza z zakresu finansów i zarządzania nimi w skrajnych przypadkach może stać się narzędziem skierowanym przeciwko klientom. Dlatego przy nawiązywaniu współpracy z biurem rachunkowym zalecana jest ostrożność. Dobre biuro rachunkowe w jasny i przejrzysty sposób sformułuje warunki. Oferta powinna wyszczególniać zakres usług wraz z ich wyceną.