15 listopada 2018

Kategoria:
Elektronika

Zastosowanie serwonapędów
5 (100%) / 1 głosów

Zastosowanie serwonapędów

Serwonapędy zaliczane są do podstawowych elementów wykonawczych we wszelkiego rodzaju automatyce przemysłowej. Czym są te urządzenia, jak są zbudowane i do czego się je wykorzystuje?

Czym jest serwonapęd i jak jest zbudowany?

Serwonapędy, nazywane również serwomechanizmami, to pracujące w zamkniętym układzie sterowania mechanizmy, który zadaniem jest precyzyjne pozycjonowanie osi, zgodnie z założonymi wyjściowymi danymi, np. prędkością obrotu, kąt obrotu czy przyspieszenie. Ruch osi serwonapędu wykorzystywany jest między innymi do napędzania mechanizmów obrotowych, a po połączenie go z śrubą pociągową również przemienienia w ruch liniowy – wyjaśnia specjalista firmy El-Connect.

W jaki sposób zbudowany jest serwonapęd? Jego sercem jest silnik elektryczny, który może być zasilany prądem stałem lub zmiennym w zależności od wymagań konkretnego modelu. Silnik połączony jest ze sterownikiem, który odpowiedzialny jest za generowanie wartości nastaw silnika – to właśnie za pomocą sterownika możliwie jest ustawienie prędkości i kąta obrotu wału oraz innych parametrów pracy serwonapędu. Ostatnim z ważnych elementów konstrukcyjnych serwonapędu jest tak zwany enkoder – pełni on rolę czujnika, wykrywającego aktualną pozycję, prędkość oraz inne cechy wału. Zebrane dane przesyłane są do sterownika, który na ich podstawie dostosowuje parametry pracy do aktualnych warunków. Ponadto w skład konstrukcji wchodzi odpowiednie okablowanie, wzmacniacz przetwarzający sygnał ze sterownika do silnika oraz – opcjonalnie – mechanizmy do zamiany ruchu obrotowego na ruch liniowy.

Zastosowanie serwonapędów

Serwonapędy to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim we wszelkiego rodzaju automatyce przemysłowej, szczególnie tam gdzie istotna jest wysoka precyzja w ustawianiu pozycji, a także dużo możliwości jeśli chodzi o regulację parametrów obrotu, przede wszystkim prędkości. Doskonale sprawdzę się jako elementy takich urządzeń jak:

  • maszyny do precyzyjnego wiercenia
  • Układy sterowania stołami obrotowymi.
  • Linie porcjowania, pakowania i przenoszenia produktów
  • Urządzenia do rozwijania i zwijania materiałów
  • Maszyn do dokręcania śrub z określonym momentem siły
  • Maszyn do cięcia
  • Precyzyjne wtryskarki

Bardzo powszechnie wykorzystywane są również w budowie robotów przemysłowych (spotykanych między innymi na liniach produkcyjnych oraz magazynowych), a także w modelarstwie sportowym. O zastosowaniu serwonapędy decyduje przede wszystkim jego konstrukcja oraz możliwe parametry pracy.