7 maja 2019

Kategoria:
Elektronika

Zastosowania energii solarnej
5 (100%) / 2 głosów

Zastosowania energii solarnej

Energia słoneczna już od wielu lat ma coraz większe znaczenie jako ekologiczna oraz ekonomiczna alternatywa dla energii elektrycznej pozyskiwanej z paliw kopalnianych. Widok paneli solarnych na dachach domów jednorodzinnych lub budynków gospodarczych dziś już nikogo nie dziwi. Energia słoneczna może być wykorzystywana na dwa sposoby: do produkcji ciepła oraz do produkcji energii elektrycznej. W obu przypadkach stosuje się różne rodzaje instalacji solarnych. W naszym artykule opiszemy obie metody zastosowania energii słonecznej.

Zastosowanie energii solarnej do ogrzewania

Pierwszą praktyczną metodą zastosowania energii pozyskiwanej z promieni słonecznych jest uzyskiwanie poprzez jej użycie ciepła do ogrzewania wody oraz do wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Takie zastosowanie energii solarnej jest możliwe poprzez użycie kolektorów słonecznych, które montowane na dachu budynku pozwalają na uzyskanie potrzebnej energii do spełniania bieżących potrzeb cieplnych jego mieszkańców i użytkowników.

Zastosowanie energii słonecznej do ogrzewania będzie szczególnie opłacalne dla osób, które do tej pory w tym celu stosowały kupowaną energię elektryczną i jednocześnie mają duże zużycie ciepłej wody. W takich warunkach inwestycja w kolektory słoneczne może się zwrócić już w ciągu kilku lat. Z kolei w przypadku osób, które do ogrzewania stosują np. kotły grzewcze ze stosunkowo tanimi paliwami, takimi jak węgiel czy pellet, i jednocześnie mają niskie zużycie ciepłej wody, sama inwestycja finansowo tak szybko się niestety nie zwróci, jednak może dać inne korzyści. Przede wszystkim ograniczy nasz wysiłek związany z obsługą kotłów grzewczych i ich zasilaniem paliwami stałymi. Dla wielu osób ważnym argumentem  może być także ekologia.

Zastosowanie energii solarnej w celu uzyskania energii elektrycznej

Drugim sposobem praktycznego zastosowania energii słonecznej jest wytwarzanie z niej taniej i ekologicznej energii elektrycznej. W tym celu na dachu budynku montuje się panele fotowoltaiczne. Zainwestowanie w fotowoltaikę ma bardzo wiele zalet, które są związane nie tylko z możliwością znacznego obniżenia kosztów pozyskiwania energii elektrycznej, ale również z wygodą i niezawodnością całego systemu. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z zakresu fotowoltaiki z firmy piTERN:

Panele fotowoltaiczne mogą być doskonałym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach firm i instytucji publicznych. Prostota budowy całego systemu sprawia, że panele PV są bardzo łatwe w konserwacji, a w przypadku zwiększenia potrzeb własnych, można je bardzo łatwo rozszerzyć o nowe moduły w celu zwiększenia możliwości systemu.

Według wyliczeń, inwestycji w panele fotowoltaiczne zwraca się już po około 5-7 latach użytkowania, a po 25 latach osiągnięty zysk niemal 5-krotnie przekracza koszty instalacji i użytkowania systemu PV.